​ترامپ پاسخ «به اصطلاح رهبر معظم ایران» را داد: مراقب حرف زدنت باش

​ترامپ پاسخ «به اصطلاح رهبر معظم ایران» را داد: مراقب حرف زدنت باش

شنبه, 18 ژانویه, 2020 - 13:45

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز جمعه در توئیتی از علی خامنه ای رهبر ایران خواست که «خیلی مراقب حرف‌هایش باشد».

به گزارش الشرق الاوسط، چند ساعت بعد از اظهارات رهبر ایران دربارهٔ آمریکا، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در توئیتر خود نوشت: آن به اصطلاح «رهبر معظم» ایران – که این اواخر چندان هم معظم نبوده‌است – حرف‌های زشت و زننده‌ای را دربارهٔ ایالات متحده و اروپا گفته‌است.

علی خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه روز گذشته تهران، آمریکا را «شرور» خوانده و گفته دربارهٔ همراهی با مردم ایران دروغ می‌گوید. او همچنین دولت‌های اروپایی طرف برجام را «حقیر و پادوی آمریکا» توصیف کرد.

دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری که ترجمه فارسی آن نیز منتشر شده به این سخنان خامنه‌ای واکنش نشان داد و آن را خطا و اشتباه خوانده‌است.

ترامپ آورده‌است «اقتصاد آنها در حال فروپاشی است و مردم این کشور در رنج به سر می‌برند. او بهتر است حسابی مواظب حرف زدن خود باشد».

در یک ماه اخیر تنش بین ایران آمریکا افزایش یافته‌است. بعد از کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و تلاش سپاه پاسداران برای آنچه انتقام از آمریکا نامیدند، منجر به سرنگونی یک هواپیمای مسافربری شد که ۱۷۶ نفر در آن کشته شدند. تأخیر ایران در اعلام نقش سپاه در سرنگونی این هواپیما موجب خشم مردم شد و این هفته مردم در شهرهای ایران علیه حکومت تظاهرات کردند.

در پی تلاش آمریکا برای خروج از برجام، ایالات متحده در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ رسماً از برجام خارج شد. ایران با گذشت یک سال از این تصمیم و در واکنش به این اقدام کاهش تعهدات خود را در ۵ گام در پیش گرفت. مقامات ارشد اروپایی نیز در واکنش به این اقدام ایران سازوکار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای برگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را فعال کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای