خلیفه البغدادی کیست؟ .. از همراهی در بنیانگذاری داعش تا فرماندهی اسارت اقلیت ایزدی

خلیفه البغدادی کیست؟ .. از همراهی در بنیانگذاری داعش تا فرماندهی اسارت اقلیت ایزدی

«گاردین» هویت سرکرده جدید داعش را فاش کرد
سه شنبه, 21 ژانویه, 2020 - 13:15

روزنامه بریتانیایی «گاردین» رور دوشنبه به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد «امیر محمد عبدالرحمن المولی الصلبی» یکی از پایه‌گذاران و نظریه‌پردازان اعتقادی داعش به عنوان سرکرده این گروه تروریستی معرفی شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، بغدادی حدود سه ماه پیش در عملیات ارتش آمریکا در سوریه کشته شد و اندکی پس از آن داعش ابوابراهیم هاشمی القریشی را به عنوان جانشین او و «خلیفه مسلمین» اعلام کرد.

اما کسی این فرد را نمی‌شناخت و حتی برخی تحلیل‌گران در این که چنین فردی اصلاً وجود خارجی داشته باشد، تردید داشتند. یک مقام ارشد آمریکایی نیز گفته بود که ابوابراهیم هاشمی القریشی فردی «کاملاً ناشناخته» است.

اما روزنامه گاردین روز گذشته دوشنبه ۳۰ بهمن نوشت دو سازمان اطلاعاتی بر اساس داده‌ها و مشاهده‌های خود گزارش دادند رهبر جدید داعش، المولی، یک رهبر برجسته در تشکیلات تروریستی مذکور و یکی از تئوری‌پردازان آن بوده‌است.

وی که در یک خانواده ترکمن عراقی در شهر تلعفر متولد شده، یکی از معدود غیر عرب‌هایی که در راس این گروه تروریستی است.

او فارغ‌التحصیل دانشگاه موصل بوده و گفته می‌شود که در شکنجه ایزدی‌های عراق در سال ۲۰۱۴ نقش کلیدی داشته‌است.

آمریکا پیش از کشته شدن البغدادی، ۵ میلیون دلار جایزه برای سر الصلبی به عنوان یکی از رهبران داعش و خلیفه احتمالی البغدادی تعیین کرده بود.

به نوشته سایت «جایزه برای عدالت» وابسته به دولت آمریکا، المولی که همچنین به اسم «حجی عبدالله» شناخته می‌شود به عنوان محقق دینی در تشکیلات سابق داعش که وابسته به القاعده در عراق بود، فعالیت می‌کرد و تا حد رهبران رده بالای داعش ارتقا یافت تا نقش برجسته‌ای را در این تشکیلات به دست گرفت.

این سایت افزوده‌است: جایگاه او به عنوان یکی از ایدئولوژیست‌های داعش، حجی عبدالله را برای رهبری، توجیه ربایندگی، ذبح، قاچاق زنان و دختران اقلیت ایزدی در شمال غرب عراق کمک کرد و تصور می‌شود او بر برخی عملیات تروریستی این گروه در سطح جهانی نظارت داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده در تاریخ ۲۷ اکتبر گذشته کشته شدن بغدادی در جریان یک عملیات شبانه در شمال شرقی سوریه در چند کیلومتری مرز ترکیه را تأیید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای