​شاهزاده خالد بن سلمان از تفاوت‌های چشم‌انداز ۲۰۳۰ و ۱۹۷۹ می‌گوید

​شاهزاده خالد بن سلمان از تفاوت‌های چشم‌انداز ۲۰۳۰ و ۱۹۷۹ می‌گوید

جمعه, 24 ژانویه, 2020 - 21:45

شاهزاده خالد بن سلمان بن عبدالعزیز معاون وزیر دفاع سعودی در اظهاراتی از افق‌ها و تفاوت‌های میان چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی و چشم‌انداز ۱۹۷۹ که نظام ایران طی ۴ دهه گذشته بر محور آن فعالیت کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، در حالی که چشم‌انداز سعودی که از سال ۲۰۱۶ به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان کلید خورد بر پایه ایجاد تحول کیفی در زمینه‌های مختلف توسعه ای و تقویت جایگاه اقتصادی استوار است، اما ایران از زمان انقلاب خمینی در سال ۱۹۷۹ امنیت و ثبات منطقه را هدف قرار داده و به قوانی بین‌المللی اعتنایی نمی‌کند.

شاهزاده خالد بن‌سلمان در گفتگو با شبکه آمریکایی (Vice News) اشاره کرد که کشورش با «افق ۲۰۳۰» نگاه به جلو دارد و ایران با «چشم‌انداز ۱۳۵۷» در تلاش است منطقه و سعودی را به عقب برگرداند.

به گفته او، عربستان چشم‌انداز ۲۰۳۰ را دارد که باعث پپیشرفت کشور می‌گردد اما ایران از سال ۱۹۷۹ میلادی طرحی دارد که باعث پس رفت منطقه می‌شود.

این مقام سعودی ادامه داد «ایران می‌خواهد انقلابش را به کشورهای همسایه صادر کند و افکار توسعه طلبانه در سر دارد. ایران خواهان شراکت بین کشورهای منطقه نیست بلکه همه هدفش این است که آن کشورها جزو طرح توسعه طلبانه اش باشند».

این مقام سعودی گفت: «رژیم ایران و نیروهای نیابتی‌اش آن از یک سو و داعش، القاعده و سازمان‌های تروریستی از سوی دیگر… بزرگترین تهدیدی که منطقه و جهان امروز با آن روبرو هستند. دو روی یک سکه هستند. هرچند که تفاوت ایدئولوژی داشته باشند».

وی معتقد است «آنها به حاکمیت ملی کشورها باور ندارند و خواهان تأسیس دولتی ایدئولوژیک و فرامرزی هستند و به قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارند.»

معاون وزیر دفاع سعودی ادامه داد: هنگامی که موضوع به ما مربوط می‌شود، آن وقت ما دشمن مشترک آنها هستیم و آن دو علیه ما با یکدیگر همکاری می‌کنند. زیرا ما عامل ثبات، صلح و شکوفایی در منطقه هستیم».

وی روابط کشورش با آمریکا را طی هفت دهه گذشته بسیار قوی توصیف کرد و از ادامه این همکاری به منظور تقویت نیروهای نظامی سعودی برای مبارزه با تروریسم و عناصر مخرب در منطقه خبر داد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای