واکنش ترامپ به ظریف دربارهٔ «مذاکره پس از رفع تحریم»: «نه مرسی!»

واکنش ترامپ به ظریف دربارهٔ «مذاکره پس از رفع تحریم»: «نه مرسی!»

دوئل توییتری ترامپ و ظریف.. جلسه تعیین‌کننده سنای آمریکا دربارهٔ ایران
یکشنبه, 26 ژانویه, 2020 - 11:30
Reuters
واشنگتن - لندن: الشرق الاوسط

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه شب در توییتی به زبان فارسی در واکنش به سخنان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران لغو تحریم‌ها علیه تهران پیش از شروع مذاکره با این کشور را رد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این جدال توییتری ظریف و ترامپ بعد از گفتگوی وزیر خارجه ایران با مجله اشپیگل صورت گرفت.

وزیر امور خارجه ایران در گفتگویی با نشریه آلمانی اشپیگل گفته بود که مذاکره کشورش با آمریکا در صورت لغو تحریم‌ها «غیر محتمل» نیست.

محمد جواد ظریف در این مصاحبه که روز شنبه منتشر شد گفته بود: «مذاکره با آمریکا حتی پس از ترور قاسم سلیمانی غیرمحتمل نیست، به شرطی که آمریکا تغییر رویه دهد و تحریم‌های ایران را لغو کند.»

ساعاتی بعد در بامداد ششم بهمن ماه دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر هم به انگلیسی و هم به فارسی توئیت‌هایی در واکنش منتشر کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا به فارسی نوشته «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!».

ساعتی پس از این توئیت، ظریف نیز به آن واکنش نشان داد.

پس از توییت رئیس‌جمهور آمریکا، محمدجواد ظریف به آن واکنش نشان داد و به دونالد ترامپ توصیه کرد که «بهتر است که نظرات و تصمیمات سیاست خارجی را بر اساس واقعیت‌ها پایه‌گذاری کند».

درپی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط جنگنده‌های آمریکایی در بغداد، میزان تنش میان ایران و ایالات متحده به‌طور بی‌سابقه ای تشدید و افزایش یافت. ایران در واکنش به این حمله، به سمت پایگاه عین الاسد در الانبار موشک پرانی کرد.

دولت دونالد ترامپ در بهار گذشته از توافق اتمی صورت‌گرفته در دولت باراک اوباما، میان آمریکا، ایران و پنج قدرت دیگر خارج شد.

با وجود افزایش تنش بین آمریکا و ایران مقام‌های اروپایی و ایران تلاش می‌کنند مذاکرات را ادامه دهند.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه چهارم بهمن اعلام کرد که دوره زمانی فعال شدن مکانیسم حل اختلافات در برجام تمدید شده‌است.

بورل در بیانیه‌ای نوشت که به دلیل «پیچیدگی‌های موجود در مسائل» کشورهای اروپایی توافق کردند که برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف به زمان بیشتری نیاز است و به همین دلیل نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در ماه فوریه برگزار خواهد شد».

همزمان با تلاش نمایندگان کنگره آمریکا برای استیضاح ترامپ، کمیته روابط خارجی سنای این کشور قرار است سه‌شنبه هفته آینده در مورد بررسی اختیارات دونالد ترامپ و سیاست‌های او برای احتمال شروع جنگ با ایران تشکیل جلسه دهد.

به نوشته رسانه‌های آمریکا، مقامات وزارت امور خارجه این کشور قرار است جلسه‌ای را با حضور اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا دربارهٔ بالا گرفتن تنش‌ها با ایران و شروع یک جنگ احتمالی با توجه به اختیارات رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای صدور فرمان جنگ برگزار کنند.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، قرار است هفته آینده در غیاب وزیر خارجه این کشور گزارش سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران را به سمع اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برساند.

مجلس نمایندگان آمریکا - با اکثریت دموکرات‌ها- اخیراً رای به محدود کردن اختیارات ترامپ برای هر اقدام نظامی جدید علیه ایران داد و قرار است این لایحه به زودی در سنای آمریکا که در اختیار جمهوری‌خواهان است به رای گذاشته شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای