​بورل: اروپا پرونده ایران را به سازمان ملل ارجاع نمی‌کند

​بورل: اروپا پرونده ایران را به سازمان ملل ارجاع نمی‌کند

سه شنبه, 4 فوریه, 2020 - 13:30
لندن: الشرق الاوسط

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در طی سفرش به تهران گفت مهلت حل‌وفصل اختلافات بر سر برجام را تمدید خواهیم کرد تا از ارجاع پرونده برجام به شورای امنیت اجتناب شود.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، بریتانیا، آلمان و فرانسه روز ۱۴ ژانویه رسماً ایران را به نقض مفاد برجام متهم و تهدید کردند پرونده را به شورای امنیت خواهند برد تا به صورت خودکار، تحریم‌های این نهاد بین‌المللی علیه ایران اعمال شود.

بورل روز دوشنبه به خبرنگاران در تهران گفت «ما اتفاق نظر داریم که مستقیماً در یک محدوده زمانی دقیق حرکت نکنیم، چیزی که ما را ملزم به رفتن به شورای امنیت می‌کند».

او در این اظهارات که امروز سه شنبه منتشر شده افزود «خواست ما این است، روندی را آغاز نکنیم که به پایان برجام می‌انجامد، بلکه این توافق را حفظ کنیم».

 ایران نیز پس از برداشتن چندین گام در جهت کاهش تعهدات خود در این توافق اتمی، روز ششم ژانویه اعلام کرد همه محدودیت‌ها برای غنی سازی را لغو می‌کند.

بورل گفته‌است با برلین، لندن و پاریس برای عقب انداختن این فرصت ۱۵ روزه به شرط ابقای سازمان بین‌المللی آژانس اتمی در ایران به منظور نظارت و رصد بر فعالیت‌های هسته ای به توافق رسیده‌است.

در گزارش روز گذشته رسانه‌ها از دیدار رئیس‌جمهور ایران و بورل، به نقل از روحانی گفته شده که ایران همچنان آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا در مسائل هسته ای است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای