کاخ سفید: کشتن سلیمانی در واکنش به حملات زنجیره ای ایران بود

کاخ سفید: کشتن سلیمانی در واکنش به حملات زنجیره ای ایران بود

کشتن سلیمانی با هدف بازدارندگی ایران و تضعیف شبه‌نظامیان آن صورت گرفت
یکشنبه, 16 فوریه, 2020 - 10:30
واشنگتن: الشرق الاوسط

کاخ سفید با انتشار سندی اعلام کرد که موافقت رئیس‌جمهوری آمریکا با عملیات کشتن قاسم سلیمانی در ماه گذشته واکنش به حملاتی بوده که از جانب ایران به منافع آمریکا شده‌است، این در حالی است که پیش از این دولت آمریکا گفته بود علت این حمله جلوگیری از اجرایی شدن برنامه‌هایی علیه منافع آمریکا بوده که قاسم سلیمانی در پی اجرای آنها بوده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، دولت آمریکا طبق قانون موظف به توضیح دادن به کنگره دربارهٔ عملیات نظامی خود است که در این خصوص گزارش توجیهی غیر محرمانه ارسال کرده‌است.

رویترز در این باره گزارش داد که در این گزارش آمده‌است «دستور رئیس‌جمهورآمریکا برای اجرای این عملیات واکنش به زنجیره ای از حملات در ماه‌های گذشته از جانب ایران و شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروها و منافع آمریکا در خاورمیانه بوده‌است».

این گزارش می‌افزاید که «هدف از این حمله، حمایت از نیروهای نظامی آمریکایی و تضعیف قدرت شبه نظامیان مورد حمایت ایران در انجام حملاتی علیه آمریکا و پایان تشدید استراتژیک حملات از جانب ایران بوده‌است».

در ادامه این گزارش آمده‌است، قانون اساسی به رئیس‌جمهوری این حق را می‌دهد که دستور استفاده از قدرت نظامی برای محافظت از کشور در برابر یورش، تهدید یا حمله قریب‌الوقوع را صادر کند.

گزارش مزبور می‌افزاید که رئیس‌جمهوری همچنین، با تکیه بر قانون مجوز استفاده از قدرت نظامی، دست به این عملیات زد که کنگره در سال ۲۰۰۲ در ارتباط با جنگ عراق تصویب کرده‌است.

از سوی دیگر، الیوت انگل رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تأکید کرد که این سند با اظهارات سابق دونالد ترامپ دربارهٔ اینکه این عملیات، حمله ای در آینده نزدیک را دفع کرده تناقض دارد.

او گفت که مجلس توضیحات بیشتری لازم دارد و افزود که از مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دعوت شده که در ۲۸ ماه جاری میلادی با حضور در کمیسیون روابط خارجی دربارهٔ سیاست‌های آمریکا در قبال ایران و عراق و کشته شدن سلیمانی توضیح بدهد.

در همین راستا معاون کمیسیون روابط خارجی از موافقت پمپئو برای حضور در این کمیسیون در تاریخ مقرر خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای