بهداشت‌جهانی: آمار ایران از مبتلایان به کرونا یک‌پنجم تعداد واقعی است

بهداشت‌جهانی: آمار ایران از مبتلایان به کرونا یک‌پنجم تعداد واقعی است

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران افزایش یافت
سه شنبه, 17 مارس, 2020 - 13:45

ریک برنان مقام مسئول منطقه ای سازمان بهداشت جهانی که هفته پیش به تهران سفر کرده بود گفت، آمار اعلام‌شده مبتلایان به کرونا توسط دولت ایران ممکن است تنها یک پنجم شمار واقعی آنها باشد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، برنان توضیح داد: دلیل این اختلاف آماری این است که آزمایش ابتلا به کرونا در ایران مانند برخی از کشورهای ثروتمند در اروپا تنها در موارد حاد و با علایم شدید انجام گرفته‌است.

این مقام جهانی گفت: «بخش مربوط به داده‌ها ضعیف‌ترین بخش از اقدامات ایران است.. آنها توانایی خود در انجام آزمایش را افزایش داده و به این ترتیب انتظار می‌رود که تعداد رسمی مبتلایان نیز افزایش یابد».

تلاش‌های ایران در مقابله با ویروس کرونا در هفته گذشته انتقاد شدید مخالفین دولت و نیز نماینده سازمان ملل را به همراه داشت.

در عین حال، برنان نسبت به نحوه واکنش ایران ابراز امیدواری کرد و گفت: «تعهد بالایی وجود دارد و آنها در بالاترین سطح در دولت این مسئله را جدی گرفته‌اند».

در مقابل، مقامات ایران گفته‌اند که در مقابله با کرونا به شدت از نظر کمبود دسترسی به آزمایش‌ها و امکانات پیشگیری به دلیل تحریم‌های آمریکا در تنگنا هستند.

از سوی دیگر، برنان خبرداد که این سازمان در اواخر این هفته انجام آزمایشات برای تشخیص ویروس کرونا در شمال غربی سوریه که توسط مخالفان مسلح کنترل می‌شود، را آغاز می‌کند.

وی نسبت به شیوع این ویروس در منطقه ای که جنگ داخلی طولانی مدت سیستم بهداشتی آن را نابود کرده، به شدت ابراز نگرانی کرد.

برنان همچنین به رویترز گفت: «ما امیدواریم… در این هفته تجهیزات و آزمایش‌های لازم را داشته باشیم تا بتوانیم آزمایش را شروع کنیم. ما بسیار نگران هستیم؛ و همه کشورهای اطراف سوریه دارای موارد ابتلای ثبت شده هستند».

دولت سوریه اخیراً آزمایشاتی را برای تشخیص کرونا در این کشور آغاز کرد، هرچند که هنوز موردی را به سازمان بهداشت جهانی اطلاع نداده‌است.

ترکیه در شمال سوریه هفته گذشته نخستین مورد ابتلا به کرونا را تأیید کرد و عراق نیز از ثبت ۹۳ مورد تأیید شده خبرداد.

از سوی دیگر، براساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، ایران پس از چین و ایتالیا دارای بیشترین موارد ابتلا به کرونا است که در حدود ۱۳ هزار مورد برآورد شده‌است.

بر اساس آمار رسمی، تاکنون ۱۶ هزار و ۱۶۹ نفر در ایران به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، ۹۸۸ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۵ هزار و ۳۸۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

به گفته مقامات بهداشتی ایران، از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۱۷۸ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در این کشور شناسایی شد و این آمار روز به روز در حال افزایش است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای