انتقاد آمریکا از فرانسه به دلیل آزادی یک ایرانی

انتقاد آمریکا از فرانسه به دلیل آزادی یک ایرانی

بحث و جدل در دولت ترامپ دربارهٔ حمله به ایران
دوشنبه, 23 مارس, 2020 - 00:15
واشنگتن: هبه القدسی - لندن: «الشرق الاوسط»

همزمان با انتقاد وزارت امور خارجه آمریکا از فرانسه به دلیل اتخاذ «تصمیم یک جانبه» برای آزادی یک ایرانی که واشنگتن او را به دور زدن تحریم‌های علیه ایران متهم کرده‌است، بحث‌های داغی بین دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و مشاوران ارشد وی طی چند روز گذشته دربارهٔ اینکه آیا ایالات متحده باید حملات نظامی علیه ایران را آغاز کند ، منتشر شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید تلاش کرده بودند دونالد ترامپ را برای واکنش قاطع به حملات ایران به پایگاه آمریکایی‌ها در عراق ترغیب کند.

به گفته آنها، شیوع ویروس کرونا در ایران، رهبران این کشور را در شرایط دشواری قرار داده و یک پاسخ سخت نظامی می‌تواند آنها را وادار به آمدن به پای میز مذاکره کند.

این پیشنهاد اما با مخالفت جان اسپر وزیر دفاع و همچنین ژنرال مارک میلی فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا روبرو شد زیرا این دو معتقدند نشانه و مستند آشکاری برای دست داشتن ایران در این حملات در اختیار ندارند.

آنها هشدار دادند که چنین حمله ای ممکن است خطر آغاز یک جنگ تمام عیار را به دنبال داشته باشد.

اما در نهایت ترامپ تنها به حمله به ۵ پایگاه و انبار سلاح وابسته به شبه‌نظامیان شیعه عراقی مورد حمایت ایران آنهم در شب به منظور کاهش تلفات انسانی بسنده کرده‌است.

در این جلسه روندهای متضادی که سیاست دولت ترامپ در قبال ایران را کنترل می‌کند در کمتر از سه ماه از کشته شدن قاسم سلیمانی بروز کرده‌است.

مقامات آمریکایی می‌گویند که تمایل ترامپ برای تشدید تنش خطرناک با ایران کاهش یافته‌است و رهبران ایران اکنون در تلاش برای از بین بردن ویروس کرونا که کشور را فرا گرفته، خسته و سردرگم هستند.

 اما مقامات آمریکایی بر این باورند که ماه‌های آینده دشوارتر خواهد بود، زیرا ایران از نیروهای شبه نظامی برای هدف قرار دادن اهداف آمریکایی‌ها در عراق استفاده خواهد کرد، در حالی که ایالات متحده در تلاش است تا انتقام بگیرد، حتی اگر مقامات آمریکایی دربارهٔ بهترین راه برای واکنش دودسته شوند.

یکی از اهداف اصلی کمپین «فشار حداکثری» که توسط دولت ترامپ برای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال شده، فلج کردن اقتصاد ایران به صورت حدی است تا دولت ایران مجبور به مذاکره دربارهٔ توافق جدید دربارهٔ برنامه هسته ای خود شود.

 این اتفاق تاکنون نیفتاده است و بسیاری از مقامات اطلاعاتی آمریکا و کارشناسان منطقه ای معتقدند بعید است ایران چنین اقدامی انجام دهد، به ویژه اینکه ترامپ اگر در انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد، کاخ سفید را ترک خواهد کرد.

در همین حال، مقامات دولت ترامپ در حال بازبینی تعدادی از اهداف دیگر از جمله هدف قرار دادن انبارهای بیشتر سلاح‌های شبه نظامی و همچنین هدف قرار دادن فرماندهان شبه نظامی و کشتی‌های ایرانی هستند.

مقامات گفتند که عملیات محرمانه و حملات سایبری نیز در دست بررسی است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۳ فروردین‌ماه به شدت نسبت به اقدام فرانسه در مورد آزادی جلال روح‌الله‌نژاد شهروند ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا بازداشت شده بود انتقاد کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «از تصمیم یک‌جانبه فرانسه در مورد آزادی روح‌الله‌نژاد که تحریم‌های ایالات متحده را به صورت غیرقانونی زیر پا گذاشته بسیار متأسف است».

وی گفت که فرانسه نتوانسته به تعهدات خود در زمینه استرداد زندانیان پایبند بماند.

روز جمعه اول فروردین، رسانه‌های فرانسوی از آزادی رولاند گابریل مارشال پژوهشگر فرانسوی که به اتهام «جاسوسی و تشویق اذهان عمومی» در ایران دستگیر شده بود، خبر دادند.

 همزمان رسانه‌های ایران از آزادی جلال روح‌الله‌نژاد، مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در فرانسه بازداشت شده بود خبر دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای