روند صعودی معاملات پایان هفته بورس سعودی پس از نشست جی ۲۰

روند صعودی معاملات پایان هفته بورس سعودی پس از نشست جی ۲۰

جذابيت تقسیم سود نقدی برای سرمایه گذاران
جمعه, 27 مارس, 2020 - 23:30
شاخص سهام در بورس سعودی در پایان هفته با رشد ۱.۹ درصدی در سطح ۶۳۲۷ واحد بسته شد
ریاض: شجاع البقمی

همزمان با افزایش خوش بینی نسبت به مقابله با شیوع ویروس کرونا شاخص سهام در بازار بورس سعودی در پایان هفته روند صعودی تجربه کرد.

نشست اضطراری رهبران گروه ۲۰ روز پنجشنبه (۲۶ مارس) به ریاست سعودی برگزار شد. شرکت کنندگان در این جلسه بر ایجاد راهکارهای موفق برای مقابله با شیوع کرونا در جهان و بهبود شرایط اقتصادی تاکید کردند.

ارزش شاخص بورس سعودی در چند هفته گذشته روند نزولی داشت.  شاخص بسیاری از شرکت های بورسی در جریان معاملات آخر هفته روند صعودی داشتند.

همگام با اقدامات ویژه برای مقابله با ویروس کرونا زمان معاملات بورس سعودی از روز پنجشنبه (۲۶ مارس) به سه ساعت کاهش یافت. 

در حالیکه بازار سهام سعودی در هفته جاری رشد حدود ۶۰ واحدی داشت معاملات روز پنجشنبه (۲۶ مارس) با رشد حدود ۱۱۸ واحدی به پایان رسید و شاخص بازار بار دیگر از مرز ۶۳۰۰ واحد عبور کرد. 

شاخص اغلب شرکت های بورسی سعودی روند صعودی داشتند. شاخص بازار سهام سعودی نسبت به بورس دیگر کشورهای جهان و منطقه افت کمتری داشته است. بازارهای جهان با افت شدید روبرو بودند. البته برخی از شاخص های جهانی در دو روز گذشته روند تا حدودی صعودی داشتند. 

بازار بورس سعودی با رشد ۱.۹ درصدی توانست از بازارهای نفت پیشی بگیرد. این یکی از ویژگی های بورس سعودی است. بازار نفت جهان با ریزش ۳ درصدی روبرو شد. 

میانگین سود نقدی سهام توزیعی میان سهامداران در بازار بورس سعودی در پایان معاملات روز پنجشنبه حدود ۴.۳ درصد بود. 

این رقم جذاب برای سرمایه گذاران در حالی اجرا می شود که معامله گران بورس در روزهای اولین هفته آینده در انتظار نتایج گزارش های مالی شرکت های بسیاری هستند که تا حالا نتایج مالی سالانه خود را اعلام نکرده اند.

شاخص بازار بورس سعودی در پایان معاملات پنجشنبه با افزایش ۱.۹ درصدی معادل ۱۱۸ واحد در کانال ۶۳۲۷ واحد بسته شد.

ارزش کل معاملات حدود ۲.۹ ملیارد ریال (۷۷۳.۳ میلیون دلار) اعلام شد. بنا به اطلاعیه بازار بورس سعودی (تداول) معاملات این بازار به طور موقت از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بعد از ظهر انجام می شود. پیشتر ساعت کاری بورس از ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر بود. گزارش مالی سالانه ۴۶ شرکت هنوز اعلام نشده است. مهلت اعلام گزارش ها تا سه شنبه (۳۱ مارس) تعیین شده است. در این راستا، معاملات شرکت آرامکو روز پنجشنبه با رشد حدود یک درصدی در کانال ۲۹.۹۰ ریال (۷.۹۷ دلار) برای هر سهم بسته شد.

کلیه شرکت های بورسی به جز شرکت های دارو و اغذیه روند صودی داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای