​اورتگاس به «الشرق الاوسط»: تهران دروغ می‌گوید و «فشار حداکثری» ادامه دارد

​اورتگاس به «الشرق الاوسط»: تهران دروغ می‌گوید و «فشار حداکثری» ادامه دارد

وی گفت که کشورش در پشت صحنه کار می‌کند تا همه بازداشت شدگان خود را بازگرداند… بررسی چگونگی ادامه بازرسی از سایت‌های ایرانی
شنبه, 28 مارس, 2020 - 00:00
واشنگتن: الشرق الاوسط

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، «کمپین گمراه کننده ایران دربارهٔ تئوری‌های توطئه با متهم کردن ایالات متحده به تولید ویورس (کووید ۱۹) و تلاش‌های تهران برای دستیابی به کاهش یا رفع تحریم‌ها به بهانه نقش تحریم‌ها در کاستن از قدرت رژیم در مبارزه با بیماری کرونا» را بی‌اهمیت خواند.

این کمپین ایران پیش از آنکه راهی به کنگره آمریکا پیدا کند، به برخی از رسانه‌ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا رسیده بود؛ به طوری که ۹ نفر از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا با ارسال نامه‌ای به دو وزیر این کشور خواستار رفع تحریم‌ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا شده‌اند.

 مورگان اورتگاس به روزنامه «الشرق‌الاوسط» می‌گوید «مقامات ایرانی خلاق نیستند. آنها این روش تبلیغاتی را از حزب کمونیست چین کش رفته‌اند. ما می‌دانیم که این ویروس در استان ووهان شروع شده و چین مسئول آن چیزی است که اکنون در جهان اتفاق می‌افتد».

اورتگاس تأکید می‌کند که کارزار «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران ادامه پیدا می‌کند و «در حال حاضر هیچ تغییر یا کاهشی در تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه رژیم وجود ندارد».

اورتگاس همچنین تأکید می‌کند رژیم «ایران، همیشه فرصت دارد که سر میز مذاکره حاضر شود و مانند یک حکومت مسئول، رفتار کرده و با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مذاکره کند».

 وی می‌افزاید: «در آن زمان، می‌توان این تحریم‌ها را فوراً متوقف کرد. این گزینه همیشه روی میز است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین ادامه می‌دهد «بار دیگر اهمیت دارد که توضیح دهم، سیاست تحریم‌ها جدا از کانال‌های کمک‌های بشردوستانه و امدادرسانی برای کمک به ایران به منظور مبارزه با شیوع کرونا است».

وی در عین حال معتقد است نظام ایران از ملت خود حمایت و صیانت نمی‌کند.

اورتگاس همچنین رژیم ایران را به دلیل «عدم اتخاذ تدابیری در جلوگیری از شیوع ویروس، مشابه با ایالات متحده که پروازها را به چین متوقف کرده بود» مقصر می‌داند.

با این حال، وی اظهار می‌کند که «رژیم ده‌ها ایرانی را که می‌خواستند حقیقت را بگویند تهدید و زندانی می‌کرد، و مردم را به حضور در اجتماعات بزرگ تشویق می‌کرد».

اورتگاس تصریح می‌کند که دولت آمریکا هنوز هم از ایران می‌خواهد که تجدیدنظر کند و اجازه دهد تیم (پزشکان بدون مرز) وارد ایران شود، او تأکید می‌کند که اقدام ایران در اخراج این تیم «به مردم ایران آسیب وارد می‌کند».

وی همچنین می‌گوید: «ما هنوز از رژیم ایران می‌خواهیم که کمک‌های آمریکا را بپذیرد، زیرا ما عمیقاً به مردم ایران اهمیت می‌دهیم و نمی‌خواهیم آنها همچنان از سوء مدیریت سیستم و عدم شفافیت رنج ببرند».

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید می‌کند که واشنگتن با تمام توان با کارزار گمراه کننده و ضداطلاعاتی روبرو است، وی می‌افزاید: «هیچ دانشمند یا پزشکی دربارهٔ اینکه این ویروس از ووهان از چین وارد شده، تردید ندارد و آنچه باید بر آن تمرکز کنیم این است که چگونه با این بیماری همه گیر جهانی مبارزه کنیم، و این همان کاری است که دولت ترامپ و وزارت خارجه آمریکا انجام می‌دهند».

وی افزود: «ایرانی‌ها در مورد لوازم پزشکی دروغ می‌گویند و آنها در مقصر کردن دیگران به دلیل سوء مدیریت و عدم شفافیت، حرفه ای هستند و بارزترین نمونه آن، اخراج تیم MSF است».

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات بسیاری از مقامات آمریکایی در مورد مستثنی کردن کمک‌های بشردوستانه، تجهیزات پزشکی و دارو از تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران را تکرار کرد.

وی با اشاره به امتناع تهران از دریافت کمک‌های بشردوستانه و فنی واشنگتن می‌گوید: «کمک‌ها در هر زمانی که مهیا باشد به طور ۱۰۰٪ در دسترس مردم ایران قرار می‌دهیم و کاملاً از تحریم‌ها مستقل است و این مسئله به رژیم ایران بستگی دارد».

از طرفی دیگر، اورتگاس اظهار می‌کند: «سازمان ملل متحد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایالات متحده و بسیاری سازمان‌های چند جانبه دیگر، چگونگی ادامه بازرسی از سایت‌های ایران با توجه به این بیماری همه گیر و نگران کننده را بررسی می‌کنند؛ این مسئله نشانگر ضرورت توجه به ایمنی و سلامت بازرسان از یک طرف و اظهارات علنی رژیم ایران مبنی بر عدم رعایت تعهدات بین‌المللی خود و تجاوز از حد مجاز غنی سازی اورانیوم از طرفی دیگر است».

وی در پاسخ به سؤالی دربارهٔ مباحث موجود در مورد مبادله بازداشت شدگان بین واشنگتن و تهران و تقاضای وزیر امور خارجه مایک پمپئو از رژیم ایران برای آزادی همه بازداشت شدگان خارجی و در مقابل اقدام ایران در آزادی مایکل وایت زندانی آمریکایی، ابراز خوشحالی کرد.

وی خواستار آزادی همه زندانیان خارجی شد، زیرا نگرانی از افزایش شیوع ویروس کرونا در بین زندانیان افزایش یافته‌است.

سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید: «من در مورد آزادی زندانیان آمریکایی چیز زیادی برای اطلاع رسانی ندارم و ما در پشت صحنه سخت تلاش می‌کنیم تا همه آمریکایی‌های دستگیر شده در ایران به کشور خود بازگردند».

اورتگاس مشخص نکرده‌است که آیا واشنگتن از (حق وتو) در برابر درخواست ارائه شده توسط تهران برای اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول، برای جبران پیامدهای شیوع بیماری همه گیر کرونا، استفاده می‌کند یا خیر، اما با این حال، وی اظهار می‌کند که خزانه داری آمریکا در حال رسیدگی به این امور است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای