دولت ترامپ روایت ایران دربارهٔ مرگ لوینسون را نمی‌پذیرد

دولت ترامپ روایت ایران دربارهٔ مرگ لوینسون را نمی‌پذیرد

جمعه, 27 مارس, 2020 - 14:45
واشنگتن: هبه القدسی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده شامگاه چهارشنبه دربارهٔ گزارش‌های حاکی از مرگ رابرت لوینسون کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان‌یافته پلیس فدرال آمریکا در زندان‌های ایران گفت که نمی‌پذیرد او مرده باشد.

به گزارش الشرق الاوسط، وی در یک نشست خبری در کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که آیا می‌پذیرد که لوینسون درگذشته است، گفت: «نه من نمی‌پذیرم که او درگذشته باشد. همان‌طور که به شما گفتم اوضاع به نظر خوب نمی‌آید. اما من نمی‌پذیرم که او درگذشته باشد. آنها به ما نگفته‌اند که او درگذشته است. اما افراد زیادی هستند که فکر می‌کنند قضیه همین است».

لوینسون ۱۳ سال پیش در جریان تحقیقاتش دربارهٔ قاچاق سیگار به جزیره کیش تحت سیطره ایران سفر کرد و در همین سفر ناپدید شد.

گزارش‌های مطبوعاتی حاکی از آن بود که وی به دنبال اطلاعاتی در مورد فساد اداری بود که در آن زمان علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران و خانواده وی مرتکب آن شده بودند.

خانواده این شهروند آمریکایی که از مارس ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شده‌است، چهارشنبه شب در فیسبوک از درگذشت او در زمان بازداشت در جمهوری اسلامی خبر دادند.

خانواده لوینسون، روز چهارشنبه ششم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کردند براساس اطلاعات دریافتی از دولت ایالات متحده، به این باور رسیده‌اند که این مأمور پیشین پلیس فدرال در بازداشت ایران درگذشته است.

در همین رابطه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۷ فروردین در واکنش به خبر درگذشت رابرت (باب) لوینسون در ایران گفت، «ما تا زمانی‌که لوینسون به میهن بازنگردد از پا نمی‌نشینیم».

پمپئو گفت، دشوار است که بدانیم ایرانی‌ها به چه فکر می‌کنند.

وی همچنین از نحوه برخورد رژیم با مردم ایران در بحران اپیدمی کرونا انتقاد کرد.

او خواستار آزادی زندانیان آمریکایی و خارجیانی که به‌طور غیرقانونی در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

پمپئو گفت: «وقتی ما نوع کارهایی را می‌بینیم که آنها انجام می‌دهند، آنها هنوز آمریکایی‌ها را دستگیر می‌کنند و آنها را گروگان می‌گیرند. این یک سیستم سرکش است و من نمی‌توانم سیاست‌های دولت قبلی آمریکا را برای راضی کردن این سیستم درک کنم».

ساعتی بعد از انتشار بیانیه خانواده لوینسون، خبرگزاری رویترز گزارش داد که علیرضا میریوسفی رایزن مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، دربارهٔ مرگ احتمالی رابرت لوینسون در زندان در ایران، گفت، «ایران همیشه تصریح کرده‌است که مقامات آن اطلاعی از موقعیت لوینسون ندارند و اینکه او در زندان ایران نیست».

شیوع ویروس کرونا، مطالبات دربارهٔ آزادی زندانیان آمریکایی در زندانهای ایران را دوباره به جریان انداخته‌است.

ناپدید شدن و سرنوشت مبهم لوینسون قدیمی‌ترین گروگان آمریکایی در نزد ایران یکی از پررمز و رازترین پرونده‌ها به ویژه که این مسئله با تکذیب رژیم ایران همراه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای