اروپا از طریق اینستکس تجهیزات پزشکی به ایران ارسال کرد

اروپا از طریق اینستکس تجهیزات پزشکی به ایران ارسال کرد

آمار قربانیان کرونا در ایران افزایش یافت
سه شنبه, 31 مارس, 2020 - 13:00
لندن: الشرق الاوسط

وزارت امور خارجه آلمان امروز سه‌شنبه ۱۲ فروردین اعلام کرد تعدادی از کشورهای اروپایی از طریق سازوکار مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس اولین عملیات مالی خود با ایران را انجام دادند و تجهیزات پزشکی به ایران فرستاد.

به گزارش خبرگزاری، وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فرانسه، آلمان و بریتانیا تأیید می‌کنند که اینستکس اولین مبادله را با موفقیت انجام داده و صادرات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران را میسر کرده‌است. این اقلام اکنون به ایران رسیده‌است».

وزارت خارجه آلمان بدون اشاره به جزئیات دیگری افزود که اکنون شمار بیشتری از معاملات مالی آماده می‌شود.

پیش از این، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در توئیت خود دربارهٔ کمک کشورها به ایران برای مقابله با کرونا نوشت: «در پی توئیت و تماس تلفنی ظریف و همچنین تلاش‌های سفارتخانه‌های ایران، علاوه بر کمک‌های چین، ترکیه، امارات عربی متحده، آلمان، فرانسه و انگلیس، کمک‌های نقدی و تجهیزات پزشکی از ژاپن، قطر، جمهوری آذربایجان و روسیه دریافت شده‌است».

وی افزود: «دولت و مردم ایران هرگز دوستان دوران سختی را فراموش نمی‌کنند».

فرانسه، آلمان و بریتانیا اینستکس را در بهمن ۱۳۹۷ راه‌اندازی کردند تا با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران تجارت با ایران را حفظ کنند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران گزارش داد: از ظهر دیروز تا امروز ۳ هزار و ۱۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و تعداد بیماران به ۴۴ هزار و ۶۰۶ نفر رسید.

به گفته جهانپور، همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۱ بیمار مبتلا به کرونا جان باختند و مجموع قربانیان در کشور به ۲ هزار و ۸۹۸ نفر رسید.

وی افزود: در بین بیمارانی که بستری هستند ۳ هزار و ۷۰۳ نفر از بیماران حال نامساعدتر و ابتلای شدیدتری به بیماری دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای