سرکوب زندانیان سپیدار اهواز؛ شورش به زندان شیبان رسید

سرکوب زندانیان سپیدار اهواز؛ شورش به زندان شیبان رسید

سه شنبه, 31 مارس, 2020 - 13:45
لندن: الشرق الاوسط

در ادامه شورش‌های سریالی در زندان‌های ایران، زندانیان بند مردان زندان سپیدار اهواز شامگاه دوشنبه ۱۱ فروردین شورش کردند و برای مدتی کنترل زندان را به دست گرفتند، امروز و همزمان با ۱۲ فروردین نیز برخی خبرهای غیررسمی حکایت از شورش و اعتراض زندانیان در زندان مرکزی اهواز در شیبان و شنیده شدن صدای تیراندازی می‌کند.

به گزارش شاهدان محلی این اعتراضات به دلیل بدعهدی مسئولان زندان در اعطای مرخصی به زندانیان و وحشت از ابتلا به کرونا صورت می‌گیرد.

در برخی از فیلم‌ها صدای همهمه و فریاد از درون زندان همراه با صدای تیراندازی به گوش می‌رسد و در همان حال به تدریج شعله آتش از درون ساختمان زندان سپیدار بزرگ‌تر می‌شود.

در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از شورش در زندان سپیدار اهواز منتشر شده، می‌توان به وضوح دید که بخشی از ساختمان زندان در آتش می‌سوزد.

برخی از منابع غیررسمی، از «کشته شدن ۳ تن از نیروهای امنیتی، فرار ۷۰ تن از زندانیان و کشته شدن دو زندانی در حین فرار» خبرداده اند. تاکنون هیچ منبع رسمی ای این گزارش را تأیید نکرده‌است.

سردار حیدر عباس‌زاده فرمانده انتظامی استان خوزستان در مصاحبه با خبرگزاری رسمی (ایرنا) خبر شورش در بند دو زندان سپیدار اهواز، وقوع حریق و سرکوب معترضان را تأیید کرد و گفت: «با حضور پر قدرت نیروهای انتظامی در محل زندان سپیدار در حال حاضر آرامش کامل در تمامی بندهای این زندان حاکم است و قطعاً با افرادی که محرک ناآرامی در این زندان بوده‌اند برخورد قانونی خواهد شد. تعدادی از زندانیان اقدام به سوزاندن چند سطل زباله در درون این زندان کردند که عوامل امنیتی و انتظامی حاضر در زندان این آتش‌سوزی‌های محدود را هم مهار کردند».


سرکوب شدید زندانیان معترض

منابع آگاه در اهواز در گفتگو با «الشرق الاوسط» از سرکوب شدید زندانیان معترض به وضعیت نامناسب بهداشتی در زندان سپیدار اهواز توسط نیروهای امنیتی خبر می‌دهند.

این منابع ادامه دادند: در اثر درگیری میان دو طرف و آتش زدن بخش‌هایی از زندان برخی از زندانیان کشته و برخی دچار خفگی شدند.

این منابع به نقل از شاهدان عینی از شنیده شدن صدای تیراندازی در محوطه زندان خبر می‌دهند.

به گفته آنها، شب گذشته راه‌های منتهی به زندان با حضور نیروهای امنیتی و تک تیراندازها بسته شده بود.


محاصره زندان شیبان توسط سپاه پاسداران

زندانیان زندان شیبان به دلیل نبود امکانات بهداشتی، شیوع بیماری کرونا و ندادن مرخصی به زندانیان اعتراض کردند اما با تیراندازی و شلیک گاز اشک اور توسط نیروهای امنیتی مواجه شدند.

فعالان شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند زندان هم‌اکنون توسط نیروهای سپاه محاصره است.

عضو خانواده یکی از زندانیان زندان شیبان اهواز در این باره می‌گوید: «در حال گفتگوی تلفنی با پدرم بودم که صدای شلیک را شنبدم او به من گفت: به طرف ما گاز اشک آور شلیک کردند. در این هنگام صدای پدرم را نشنیدم و شخص کنار او به دوستش گفت؛ او را بگیر حالش بد شد».

این منبع می‌گوید: نمی‌دانم پدرم زخمی یا به طرف او گاز اشک اور شلیک شده‌است.


اعتراض فعالان حقوق بشر

در این میان فعالان حقوق بشر از کشته شدن تعدادی از زندانیان زندان سپیدار خبر می‌دهند و خواستار الزام حکومت ایران به رعایت حقوق زندانیان شدند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید: طبق اطلاعات میدانی دقیق از اهواز، زندان سپیدار در شرق اهواز و در منطقه ای تقریباً مرفه واقع است و اکثر منازل نزدیک به این زندان را منازل کارمندان شرکت‌ها و به ویژه کارکنان زندان و دایره حمایت از زندانیان تشکیل می‌دهند.

باتوجه به اهمیت این منطقه و فرار کارکنان زندان، نیروهای امنیتی بلافاصله اقدام به محاصره زندان و منطقه اطراف آن کردند، اما طبق اطلاعات واصله زندان از شب گذشته تا صبح امروز به دست زندانیان افتاده بود.

او اضافه می‌کند: مسئله فرار زندانیان تاکنون برای منابع ما قطعی نشده‌است، اما سرکوب شدید از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته و تعدادی کشته و زخمی شدند.

این فعال حقوق بشر با محکومیت سرکوب زندانیان، خواستار الزام حکومت ایران توسط نهادهای بین‌المللی به رعایت حقوق زندانیان شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای