آمریکا:‌ رژیم ایران دستور قتل مسعود مولوی را صادر کرده است

آمریکا:‌ رژیم ایران دستور قتل مسعود مولوی را صادر کرده است

پنجشنبه, 2 آوریل, 2020 - 19:30
مسعود مولوی وردنجانی مخالف رژیم ایران
واشنگتن: الشرق الاوسط

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز چهارشنبه (اول اپریل) به رویترز گفت «دولت آمریکا بر این باور است که وزارت اطلاعات ایران دستور قتل مسعود مولوی وردنجانی مخالف رژیم ایران را صادر کرده است».

مسعود مولوی در نوامبر ۲۰۱۹ در ترکیه کشته شد.

او در یکی از خیابان های استانبول در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ به ضرب گلوله به قتل رسید.

رویترز هفته گذشته به نقل از مقام های دولت ترکیه گزارش داد دو مامور اطلاعات در کنسولگری ایران در استانبول در ترور مولوی نقش داشتند.

این مقام ارشد آمریکا خاطر نشان کرد «با توجه به سابقه رژیم ایران در ترور مخالفان حکومت و شیوه قتل مولوی در ترکیه دولت آمریکا بر این باور است وزارت اطلاعات ایران به طور مستقیم در قتل مولوی دخیل بوده است».

دولت آمریکا پیش از این درباره اینکه چه کسی احتمالا مولوی را کشته اظهار نظر نکرده بود. این اظهارات در حالی مطرح می شود که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفت «این یکی دیگر از موارد فاجعه بار قتل های زنجیره ای مخالفان ایرانی توسط رژیم این کشور است».

پمپئو شامگاه چهارشنبه در حساب توییتر خود گفت که اخبار منتشر شده درباره نقش آفرینی دیپلمات های ایرانی در قتل مولوی ناراحت کننده است. 

پمپئو افزود «این عملیات با ماموریت این دو فرد «کاملا سازگار» است».

دولت ترکیه علنا حکومت ایران را به نقش آفرینی در این حادثه متهم نکرد اما مقام های ترکیه هفته گذشته به رویترز گفتند آنکارا درباره قضیه ترور مولوی با مقام های ایران گفتگو خواهد کرد.

اظهارات مقام های آمریکا درباره قتل مولوی در حالی مطرح می شود که دولت آمریکا رویکرد «فشار حداکثری»‌ برای اجبار رژیم ایران به متوقف کردن برنامه موشکی و عدم بکارگیری نیروهای نیابتی در عراق و یمن و لبنان در نظر گرفته است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای