​سعودی «ادعای مخالفتش» با تمدید توافق (اوپک +) را رد کرد

​سعودی «ادعای مخالفتش» با تمدید توافق (اوپک +) را رد کرد

تأکید بر پایبندی به ثبات بازارهای نفت
شنبه, 4 آوریل, 2020 - 15:15
ریاض: الشرق الاوسط

سعودی ادعای وزیر انرژی روسیه در مورد عقب‌نشینی ریاض از تمدید توافق (اوپک پلاس) را رد کرد و بر ایجاد تعادل و ثبات در بازار به گونه ای که منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به صورت یکسان تأمین شود، تأکید کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز وزیر انرژی سعودی، ادعای وزیر انرژی روسیه در مورد عقب‌نشینی سعودی از تمدید توافق (اوپک پلاس) و خروج از آن را عاری از حقیقت دانست.

وزیر انرژی سعودی تأکید کرد «اظهارات وزیر انرژی روسیه نادرست بوده و کاملاً خلاف حقیقت است، زیرا سیاست نفتی سعودی مبتنی بر ایجاد تعادل و ثبات در بازار است به گونه ای باید منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به صورت یکسان تأمین شود.

وی بیان کرد که سعودی با کشورهای (اوپک پلاس) برای جلوگیری از عرضه مازاد نفت در بازارهای نفتی ناشی از کاهش رشد اقتصاد جهانی تلاشی زیادی کرده‌است، اما طرح پیشنهادی سعودی در این باره که ۲۲ کشور در مورد آن توافق کرده بودند؛ متأسفانه مورد پذیرش طرف روسی قرار نگرفت.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان افزود: وزیر انرژی روسیه قبل از همه به رسانه‌ها اعلام کرد که از اول ماه آوریل هیچ کشوری ملزم به تعهد نیست، این امر باعث شد که بقیه کشورها برای جبران کمبود درآمد و مقابله با کاهش قیمت نفت تولیدات خود را افزایش دهند.

وی از مطرح کردن موضوع تولید نفت شیل ابراز تعجب کرد و افزود که «دوستان روسی از این امر واقف اند و اظهاراتشان در این خصوص معروف است، به ویژه مدیران شرکت‌های روسی. این مسئله از هیچ‌کسی پوشیده نیست و همه می‌دانند که سعودی از سرمایه گذاران اصلی حوزه انرژی در ایالات متحدهٔ آمریکا است».

وی تأکید کرد که سعودی برای هرگونه توافق با علاقمندان ایجاد راه حل برای بازارهای نفتی هستند؛ آماده است، به ویژه اینکه سعودی در چارچوب تلاش‌های دائمی خود برای حمایت اقتصاد جهانی در شرایط استثنایی کنونی و به تقدیر از درخواست رئیس‌جمهوری آمریکا تمامی کشورهای (اوپک پلاس) و کشورهای دیگر را به برگزاری نشست فوری، فراخونده است».

از سوی دیگر، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی گفت، از اظهارات منسوب به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در یکی از رسانه‌ها مطلع شدیم، در این اظهارات یکی از علل کاهش قیمت‌های نفت عقب‌نشینی سعودی از توافق (اوپک پلاس) ذکر شده و گفته شده که سعودی در تلاش است تا تولیدکنندگان نفت شیل را از میدان خارج کند.

شاهزاده فیصل، آنچه در اظهارات منسوب به پوتین ذکر شده را کاملاً عاری از حقیقت دانست و گفت عقب‌نشینی سعودی از توافق (اوپک پلاس) نادرست است و این روسیه بوده که از توافق خارج شده‌است. سعودی و ۲۲ کشور دیگر تلاش کردند تا روسیه را به کاهش هر چه بیشتر تولید نفت و تمدید توافق اوپک پلاس متقاعد سازند اما این کشور توافق نکرد.

وی همچنین تأکید کرد که موضع سعودی دربارهٔ تولید نفت شیل بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این نفت بخشی مهمی از منابع انرژی است و سعودی تلاش می‌کند از طریق دستیابی به کاهش‌های بیشتر؛ تعادل را در بازار ایجاد کند که این امر به نفع تولیدکنندگان نفت شیل است و این موضوع بر خلاف تمایل روسیه برای پایین نگهداشتن قیمت‌های نفت و تأثیرات آن بر نفت شیل است.

شاهزاده فیصل بن فرحان ضمن ابراز تعجب از جعل حقایق، اضافه کرد که امیدوار است روسیه تصمیمات درستی را در نشست فوری کشورهای اوپک پلاس و گروه کشورهای دیگر، اتخاذ کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای