واكنش دفتر ریاست جمهوری مصر به ابتلای کادر درمان موسسه ملی سرطان به کرونا

واكنش دفتر ریاست جمهوری مصر به ابتلای کادر درمان موسسه ملی سرطان به کرونا

یکشنبه, 5 آوریل, 2020 - 22:45
قاهره: ولید عبد الرحمان

دامنه واکنش ها به ماجرای ابتلای چندین نفر از کادر درمان موسسه ملی سرطان (نهاد دولتی) به کرونا به دفتر ریاست جمهور مصر نیز کشیده شد. عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر روز یکشنبه (۵ آوریل) خواستار اجرای تست کرونا برای همه پرسنل و کادر درمان و پرستاران شاغل در موسسه ملی سرطان و نیز کلیه بیمارانی شد که طی دو هفته گذشته به این موسسه مراجعه کرده اند.

السیسی همچنین گفت آزمایش کرونا باید برای افرادی انجام شود که با مبتلایان در تماس بوده اند. کلیه افراد مبتلا باید فورا قرنطینه شوند و مورد درمان قرار بگیرند.

به گفته بیانیه دفتر ریاست جمهوری مصر «رییس جمهور گفت حفظ سلامتی شهروندان در راستای مبارزه با ویروس کرونا در اولویت قرار دارد».

تحقیق در مورد دلایل ابتلای ۱۷ نفر پزشک و پرستار در موسسه ملی سرطان توسط دانشگاه قاهره آغاز شده است.

از سوی دیگر، پرزیدنت السیسی و رییس جمهور فرانسه امانوئل مکرون روز یکشنبه (۵ آوریل) درباره راهکارهای همکاری مشترک برای مقابله با بحران کرونا در سطح داخلی و کشورهای آفریقایی گفتگو کردند.

این بیانیه خاطر نشان کرد «دو طرف درباره مسائل دیگر همچون چارچوب همکاری دو جانبه و تبادل دیدگاه ها درباره مسائل منطقه ای مورد توجه مشترک از جمله تحولات در لیبی رایزنی کردند».

السیسی همچنین از برخی تجهیزات پیشرفته نیروهای مسلح مصر برای حمایت از موسسات مدنی در راستای مقابله با شیوع کرونا بازدید کرد.

این در حالیست که نیروهای مسلح مصر در حال اجرای تدابیر ویژه برای مهار کرونا مثل ضدعفونی کردن میدان رمسیس در مرکز پایتخت و ایستگاه راه آهن اصلی مصر هستند.

دکتر مصطفی مدبولی نخست وزیر مصر روز یکشنبه (۵ آوریل) گفت «ریاست جمهور مصر در نظر دارد تا قاطعانه با روند بساز بفروش مقابله کند چرا که برخی با سوءاستفاده از توجه دولت به پیامدهای کرونا در حال فعالیت در این حوزه هستند».

وزارت بهداشت و مسکن روز یکشنبه اعلام کرد «۴۷۷ هزار و ۲۵۷ نفر در مصر در ماه مارس با تماس با خط ویژه بیماری های عفونی و ویروس کوید ۱۹ خواستار اطلاعات بیشتر در مورد کرونا شدند».

دکتر خالد مجاهد مشاور رسانه ای وزیر بهداشت گفت «اپراتور خط ویژه به گروه امداد و بیمارستان ها وصل شده . به محض دریافت گزارش آمبولانس مجهز برای انتقال مظنونان به کرونا ارسال می شود. اگر فردی کرونا داشته باشد به بیمارستان ویژه قرنطینه منتقل می شود». 

شمار افراد مبتلا به کرونا در مصر تا شامگاه شنبه (۴ آوریل) ۱۰۷۰ نفر اعلام شد. ۲۴۱ نفر از این تعداد بهبود یافته و ۷۱ تن جان خود را از دست دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای