​ وضعیت فوق العاده و بسته حمایتی کلان برای جلوگیری از رکود در ژاپن

​ وضعیت فوق العاده و بسته حمایتی کلان برای جلوگیری از رکود در ژاپن

دوشنبه, 6 آوریل, 2020 - 18:15
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در حال برداشتن ماسک پیش از نشست خبری (رویترز)
توکیو: الشرق الاوسط

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه (۶ آوریل) گفت دولت ژاپن از روز سه شنبه (۷ آوریل) شرایط فوق العاده و اضطراری در کشور اعلام می کند. موارد ابتلا به کوید -۱۹ در بخش های گسترده از جمله توکیو و اوساکا افزایش یافته است.

شینزو آبه افزود «دولت ژاپن برای رشد اقتصادی و مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا یک بسته حمایت اقتصادی به ارزش ۱۰۸ هزار میلیارد ین (۹۸۸ میلیارد دلار) را به اجرا در می آورد».

ژاپن سومین قدرت اقتصادی بزرگ جهان است.

آمار مبتلایان در ژاپن که در نزدیکی چین -مرکز شیوع اپیدمی کوید ۱۹- قرار دارد تا حالا کمتر از کشورهای اروپایی و آمریکا است.

بنا به تازه ترین آمار رسمی حدود ۳۶۵۰ نفر در ژاپن به کرونا مبتلا شده و ۷۳ تن جان خود را از دست دادند. شمار مبتلایان به کرونا در دو هفته گذشته به ویژه در توکیو افزایش قابل توجهی داشته است.

موارد جدید ابتلا با رکود بی سابقه محلی در توکیو به ۱۴۸ نفر در روز یکشنبه (۵ آوریل) افزایش یافت. دولت ژاپن به دنبال افزایش تعداد مبتلایان با فشار برای تشدید اقدامات در راستای کنترل پاندومی روبرو است.

یوریکو کویکی فرماندار توکیو خواستار دور کاری تا حد امکان و خودداری از رفت و آمد غیر ضروری در تعطیلات آخر هفته شد.

او روز دوشنبه (۶ آوریل) به خبرنگاران گفت «هنوز اطلاعیه رسمی ابلاغ نشده است اما ما با فرض اینکه توکیو در قرنطینه قرار می گیرد خود را آماده می کنیم».

مقررات منع آمد و شد در ژاپن محدود خواهد بود و قرنطینه و ممنوعیت کامل رفت و آمد مثل برخی کشورها از جمله در اروپا اعمال نخواهد شد.

فرمانداران برخی مناطق ژاپن به مردم توصیه خواهند کرد در خانه بمانند و فروشگاه های کالاهای غیر ضروری تعطیل می شود. برخی از زمین ها و ساختمان ها برای ساخت درمانگاه و بیمارستان در اختیار دولت قرار می گیرند.

اگر مردم به توصیه های دولت توجه نکنند دولت از اختیارات ویژه برای محدود کردن رفت و آمد و تعطیل کردن فروشگاه ها و بازخواست متخلفان برخوردار نیست. سیستم حکومتی در ژاپن تا حد زیادی به روحیه نظم و انضباط مردم متکی است.

یوشینوبو یاماموتو استاد روابط بین الملل در دانشگاه توکیو به فرانس پرس گفت «سایه میراث تاریک ارتش سالاری هنوز از سر ژاپن دور نشده است.

حکومت میلیتاریستی در ژاپن در ۱۹۴۵ ادامه داشت. آزادی های فردی در آن دوره مورد سرکوب قرار گرفتند».

او افزود «اگر شکل کنونی شرایط اضطراری در ژاپن جواب ندهد شاید برخی خواستار اختیارات بیشتر برای کنترل مردم شوند و این یک اقدام بی سابقه خواهد بود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای