​واشنگتن: ترفند لغو تحریم‌ها به رهبری تهران برای تأمین تروریسم است

​واشنگتن: ترفند لغو تحریم‌ها به رهبری تهران برای تأمین تروریسم است

سه شنبه, 7 آوریل, 2020 - 21:00
واشنگتن: ایلی یوسف

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد، مادامی که ایران به سیاست‌های بی‌ثبات کننده خود و تأمین مالی سازمان‌های تروریستی ادامه دهد، تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران همچنان ادامه خواهد یافت.

پمپئو روز سه شنبه ۷ آوریل در یک نشست خبری در واشنگتن تأکید کرد دولت فعلی ایالات متحده، همه برنامه‌های تأمین مالی و پولی دریافتی تهران از دولت قبلی به دنبال امضای توافق هسته ای را به حالت تعلیق درآورده است.

پمپئو افزود: پولی که حزب‌الله لبنان از ایران می‌گیرد روز به روز کم می‌شود، آن قدر کم می‌شود تا زمانی که ایران متقاعد شود که پولی که برای این شبه نظامیان صرف می‌کند، خواه در لبنان یا عراق یا برنامه‌های هسته ای آن، باید به نفع و برای مردم ایران باشد.

این در حالی است که دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۶ آوریل دربارهٔ «کارزار نفوذ رژیم ایران و فعالیت‌های اخیر آن رژیم برای رفع تحریم‌ها» بیانیه ای منتشر کرد.

در این بیانیه با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا آمده‌است «اگر آنها در زمینه مبارزه با ویروس کرونا کمک بخواهند ما بهترین متخصصان پزشکی جهان را در اختیار داریم. ما مایلیم این پزشکان را به ایران بفرستیم».

در این بیانیه آمده‌است: «هدف از کارزار نفوذ خارجی پنهانی و بی‌سروصدای ایران برای لغو تحریم‌ها آسایش و تندرستی مردم ایران نیست، بلکه هدف از آن تهیه پول برای اقدامات تروریستی‌اش است».

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتر خود نوشته «چیزی که ما از او (ترامپ) می‌خواهیم، این است که به ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات ایران، خرید نیازها، دریافت‌ها و پرداخت‌های آن پایان دهد».

در ادامه بیانیه وزارت خارجه آمریکا اما تأکید شده‌است «تحریم‌ها مانع از رسیدن کمک‌ها به ایران نمی‌شوند و ایالات متحده مجوزهای گسترده‌ای را برای فروش مواد خوراکی، فراورده‌های کشاورزی، دارو، و تجهیزات پزشکی از ایالات متحده به ایران در نظر گرفته‌است».

وزارت خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، مبنی بر «ناکامی تحریم‌های آمریکا در جلوگیری از تلاش‌های ایران برای مبارزه با ویروس کرونا»، تأکید کرده‌است، اسناد و مدارک رسمی ایران نشان می‌دهد که شرکت‌های دارویی و خدمات بهداشتی ایران توانسته‌اند از ماه ژانویه کیت‌های آزمایش کرونا را وارد آن کشور کنند.

به گفته این بیانیه، «روشن است که اولویت آنها نه دسترسی به دارو، که دستیابی به پول نقد است و افشای ناخواسته این موضوع توسط حسن روحانی در یکی از جلسات هیئت دولت که اواخر ماه مارس برگزار شده بود، مطرح شد. روحانی در آن جلسه ضمن تقدیر از تلاش‌های هماهنگ وزارت امور خارجه ایران برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی و نه گفتن به تحریم‌ها، گفته بود که هدف تلاش‌های ما بازگرداندن پول‌های مصادره شده در کشورهای دیگر به ایران است».

در این بیانیه همچنین به ایجاد یک تارنما توسط دولت ایران در اوایل ماه مارس با هدف هماهنگ‌کردن تبلیغات حکومتی ایران دربارهٔ ویروس کرونا و تلاش برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا، و نیز تبلیغ مطالب این تارنما توسط هیئت‌های دیپلماتیک ایران با هدف تشویق افکار عمومی کشورهای دیگر جهت مقابله با تحریم‌های آمریکا، اشاره شده‌است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین تأکید کرد «ایران از پول کافی برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در آن کشور برخوردار است».

به گفته واشنگتن، «مردم ایران نخستین کسانی هستند که بهانه‌های این رژیم را رد می‌کنند».

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در پایان به دیوارنویسی‌هایی در حومه تهران با شعارهایی مانند «کرونای واقعی جمهوری اسلامی است» اشاره کرد و گفت «زمانی که خامنه‌ای ایالات متحده را به استفاده از ویروس کرونا به عنوان یک جنگ‌افزار بیولوژیک متهم کرد، شناخته‌شده‌ترین هشتگ‌های توئیتر در ایران KhameneiVirus و IslamicRepublicVirus بودند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای