​برآورد سازمان بین‌المللی کار از حذف ۱۹۵ میلیون کار در پی بحران کرونا

​برآورد سازمان بین‌المللی کار از حذف ۱۹۵ میلیون کار در پی بحران کرونا

چهارشنبه, 8 آوریل, 2020 - 13:15
ژنو: الشرق الاوسط

طبق برآورد سازمان بین‌المللی کار، انتظار می‌رود اختلال ایجادشده توسط همه‌گیری ویروس کرونا منجر به کاهش ۶/۷ درصدی ساعات کار در جهان در سه‌ماهه جاری شود که این میزان معادل کار ۱۹۵ میلیون کارگر تمام وقت است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، بنابر گزارش سازمان بین‌المللی کار، پیش‌بینی شده‌است که در کشورهای عربی ۵ میلیون کارگر تمام وقت، در اروپا ۱۲ میلیون کارگر تمام وقت و در اقیانوس آرام ۱۲۵ میلیون کارگر تمام وقت بیکار شوند.

در گزارش سازمان بین‌المللی کار آمده‌است که چهار رسته از مشاغل در جهان که به سختی آسیب دیده‌اند بخش هتلداری و تغذیه، تولید، خرده‌فروشی، و بخش خدمات تجاری و فعالیت‌های اداری هستند.

 سازمان بین‌المللی کار ارزیابی کرده بود که افزایش نهایی بیکاری جهانی برای سال ۲۰۲۰ تا حد زیادی به تحولات و سیاست‌های آینده بستگی دارد و ممکن است بین ۵ تا ۲۵ میلیون شغل در سال ۲۰۲۰ بر اثر بحران کرونا از بین می‌رود.

امروز اما از هر پنج کارگر در جهان، بیش از چهار نفر آنها معادل ۸۱ درصد از نیوری کار یعنی ۳٫۳ میلیارد نفر تحت تأثیر تعطیلی‌های بحران کرونا هستند.

گای رایدر مدیرکل سازمان بین‌المللی کار می‌گوید «مشاغل و کارگران در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با فاجعه روبرو هستند».

این مطالعه بر لزوم اتخاذ سیاست‌های گسترده و یکپارچه، با محوریت چهار محور تأکید می‌کند: حمایت از شرکت‌ها، مشاغل و درآمدها، تحریک انگیزشی اقتصاد و فرصت‌های شغلی، حمایت از کارگران در محیط کار و انجام گفتگوی اجتماعی بین دولت، کارگران و کارفرمایان برای یافتن راه حل.

رایدر می‌افزاید «این بزرگترین آزمایش در بیش از ۷۵ سال گذشته برای همکاری‌های بین‌المللی است. اگر یک کشور شکست بخورد، همه ما شکست خواهیم خورد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای