فرانسه: پرتاب ماهواره نظامی ایران امنیت منطقه را تهدید می کند

فرانسه: پرتاب ماهواره نظامی ایران امنیت منطقه را تهدید می کند

پنجشنبه, 23 آوریل, 2020 - 18:45
پاریس: الشرق الأوسط

دولت فرانسه پرتاب ماهواره نظامی به فضا از سوی ایران را به شدت محکوم کرد و گفت این اقدام به نگرانی درباره برنامه موشک بالستیک ايران دامن می زند و برای امنیت منطقه تهدید آمیز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه افزود «فناوری مورد استفاده برای پرتاب ماهواره به فضا بسیار شبیه فناوری مورد استفاده برای شلیک موشک های بالستیک است. از این رو پرتاب این ماهواره به فضا پیشرفت نگران کننده در برنامه موشک های بالستیک ایران به شمار می رود».

او خاطر نشان کرد «ایران باید همه فعالیت های مربوط به توسعه موشک های بالستیکی که قابلیت حمل سلاح های هسته ای هستند را متوقف کند. این شامل برنامه های فضایی نیز می شود».

ایران روز چهارشنبه (۲۲ آوریل) گفت نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

به دنبال افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج و دستور دونالد ترامپ برای «شلیک» به قایق های ایرانی که به کشتی های آمریکایی نزدیک می شوند اقدام ایران در پرتاب ماهواره نظامی با انتقاد آمریکا مواجه شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت «برنامه های ایران برای توسعه موشک های بالستیک یک نگرانی جدی برای امنیت منطقه و جهان به حساب می آیند و منجر به ایجاد بی ثباتی و افزایش تنش در منطقه می شوند».

او خاطر نشان کرد «ایران با پرتاب این ماهواره قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است». این قطعنامه از ایران خواسته هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک های بالستیکی که برای برخورداری از قابلیت حمل سلاح های هسته ای طراحی می شوند انجام ندهد و از موشک های دارای فناوری موشک های بالستیک استفاده نکند.

سپاه با ستایش از موفقیت پرتاب این ماهواره از آن به عنوان «یک پیشرفت خوب» در فناوری فضایی ایران یاد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه یاد آور شد «سپاه پاسداران توسط اتحادیه اروپا تحریم شده و نقش نیروی هوا فضای سپاه در پرتاب این ماهواره بر ارتباط بین برنامه فضایی و موشک های بالستیک ایران تاکید می کند».

از سوی دیگر اسرائیل گفت «ایران از پرتاب ماهواره نظامی به عنوان پوششی برای توسعه فناوری موشک های بالستیک پیشرفته استفاده می کند».

وزارت امور خارجه آلمان در یک پیام توییتری ضمن ابراز نگرانی درباره پرتاب ماهواره نظامی از سوی ایران گفت «دیدگاه ما درباره برنامه موشکی ایران تغییر نکرده است».

وزارت امور خارجه آلمان افزود «برنامه موشکی ایران امنیت و ثبات در منطقه را در معرض خطر قرار می دهد و این با توجه به منافع امنیتی اروپا غیر قابل قبول است».

رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد «دولت آمریکا بر این باور است که ارتش ایران چند روز پیش یک ماهواره را پرتاب کرده و این ماهواره کاربرد نظامی دارد».

این مقام آمریکایی افزود «این موشک از یک سکوی پرتاب متحرک و سریع شلیک شده و همین دلیلی بر کاربرد نظامی آن است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای