۲۵ اقدام اساسی سعودی برای جلوگیری از شیوع کرونا در محیط کار

۲۵ اقدام اساسی سعودی برای جلوگیری از شیوع کرونا در محیط کار

۳۰ شرط برای از سرگیری فعالیت بازار و پاساژها
سه شنبه, 28 آوریل, 2020 - 08:15
همزمان با آغاز تدریجی کسب و کارها دولت سعودی برای جلوگیری از شیوع کرونا در محیط کار چند شرط اعلام کرد (الشرق الاوسط)
ریاض: الشرق الاوسط

همزمان با کاهش تدریجی محدودیت ها و آغاز فعالیت برخی از کسب و کارها محدودیت رفت و آمد در سعودی تا ساعت ۵ عصر برداشته شد. این در حالیست که دولت سعودی بر اجرای توصیه های لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا تاکید کرد.

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی با انتشار بیانیه ای ۲۵ اقدام برای جلوگیری از شیوع کرونا در محیط کار اعلام کرده است.

در این بیانیه به کاهش جلسه ها و سمینارها و جلوگیری از تماس با بقیه کارکنان اشاره شده و ۳۰ شرط برای بازگشایی مجتمع های تجاری و پاساژها در نظر گرفته شده است.

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی گفت حفظ سلامت کارگران و کارمندان در راس اولویت قرار دارد و اقدامات لازم در قالب دفترچه راهنما برای جلوگیری از شیوع کرونا در همه بخش ها منتشر شده است.

این وزارتخانه از همه نهادها و بخش ها خواسته تا توصیه ها را رعایت کنند.

ضدعفونی کردن مرتب دستگاه های کارتزنی و اثر انگشت و ادارات و دفترهای پذیرش و دستگاه های کپی و درها و کلیدهای برق و غیره و دسترسی به محلول های ضد عفونی دست در محیط کار و خودداری از دست دادن و جلوگیری از تماس با کارمندان اعزامی به خارج کشور تا قبل از پایان دوره قرنطینه از جمله مواردی است که این بیانیه بر آنها تاکید کرده.

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی خواستار کاهش نشست و جلسه ها و کارگاه های آموزشی و عدم تجمع و دورکاری و استفاده از فناوری مثل ویدیو کنفرانس برای برگزاری کنفرانس و جلسه شد.

در این دستورالعمل به تهیه و تنظیم برنامه های مناسب برای کاهش تعداد کارکنان در محیط کار و اجرای شیفت کاری و رعایت فاصله حداقل یک متری در مکان کار اشاره شده است.

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی بر اهمیت معرفی فوری کارکنان مبتلا به کرونا و قرنطینه آنها تاکید کرده و گفت این اقدامات برای حفظ سلامت کارکنان در محیط کار اجرا می شود و مرخصی استعلاجی باید با توصیه های پزشکی تنظیم شود.

همچنین در این دستور العمل به اجرای مقررات برای حفظ سلامتی کارکنان همچون فراهم بودن دستگاه های تصفیه هوای موتور قوی و تهویه مطبوع در محیط کار و نیز نصب دستور العمل شست و شوی دست اشاره شده است.

شهرداری ریاض نیز در یک بخشنامه رسمی که در اختیار الشرق الاوسط قرار گرفته ۳۰ شرط برای از سر گیری فعالیت کسب و کارها و پاساژهای بزرگ اعلام کرده است.

طبق این بخشنامه جلوگیری از استفاده از اسکناس کاغذی و پرداخت با کارت و ممنوعیت پروی لباس و تعطیلی نمازخانه ها و برداشتن صندلی ها در پاساژها از جمله شروط اعلام شده هستند.

این بخشنامه افزود «همه کسب و کارهای مجاز به فعالیت طبق ساعات تعیین شده باید فعالیت کنند. تخلف از مقررات یاد شده یا عدم توجه به ساعات تعطیلی منجر به تعطیلی مغازه یا پاساژ می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای