سعودی؛ جهش بورس پس از اعلام از سرگیری فعالیت کسب و کارها

سعودی؛ جهش بورس پس از اعلام از سرگیری فعالیت کسب و کارها

افزایش ۳.۵ درصدی یکی از شاخص ها و روند صعودی سهام ها
دوشنبه, 27 آوریل, 2020 - 08:15
رونق بازار سهام سعودی پس از اعلام آغاز فعالیت های اقتصادی (رویترز)
ریاض: شجاع البقمی

شاخص بورس سعودی روز یکشنبه (۲۷ آوریل) با رشد ۳.۵ درصدی همراه بود. کلیه شاخص های سهام های بورس افزایش داشتند و میزان نقدینگی در مقایسه با چند روز گذشته بیشتر بود.

 این تحولات مثبت پس از فرمان پادشاه سعودی درباره برداشتن بخشی از محدودیت های آمد و شد و از سر گیری فعالیت کسب و کارها از روز چهارشنبه اتفاق افتاد.

برخی از شاخص ها حداکثر افزایش را در پایان معاملات داشتند و بسیاری دیگر از شرکت های بورسی سود سرشار و عملکرد مثبت تجربه کردند. این بیانگر جذابیت و نشاط و پویایی بورس سعودی است.

بازار بورس سعودی یکی از باثبات ترین بازارهای جهان در چند هفته گذشته بود و در برابر کاهش پی در پی ارزش سهام بازارهای بورس جهان به دلیل کرونا و اقدامات بهداشتی کشورها دوام آورد.

ارزش شاخص بورس سعودی روز یکشنبه (۲۶ آوریل) از مرز ۶۸۰۰ واحد عبور کرد. سهام شرکت های عمده نیز روند صعودی داشتند. شرکت آرامکو سعودی یکی از این شرکت ها بود. ارزش شاخص آرامکو رشد ۳ درصدی و شاخص گروه سعودی «سابک» رشد ۳ درصدی و «بانک الراجحی» نیز به همین میزان رشد داشتند.

میانگین نوبت های معاملات روزانه بورس اوراق بهادار در روز یکشنبه (۲۶ آوریل) افزایش چشمگیر داشت. تعداد نوبت ها معیاری برای سنجش پویایی و نشاط بازار در حوزه نقدینگی به حساب می آید. این حجم از معاملات به ارزش ۴.۷ میلیارد ریال (۱.۲ میلیارد دلار) بود.

معاملات شاخص کل بازار بورس سعودی دیروز با افزایش ۳.۵۴ درصدی و ۶۸۳۸ واحد یعنی رشد ۲۳۳ واحدی پایان یافت. افزایش ارزش شاخص ها از همان آغاز معاملات آغاز شد.

انتظار می رود ارزش بازار سهام سعودی بار دیگر از مرز ۷۰۰۰ واحد عبور کند. به نظر می رسد این هدف پیش از پایان معاملات ماه جاری شدنی است؛ البته اگر نرخ نفت ثابت بماند یا افزایش پیدا کند و بازارهای بورس جهان در هفته جاری سقوط نکنند.

معامله گران در بازار بورس سعودی در چند روز آینده منتظر افزایش انتشار گزارش های مالی شرکت ها در سه ماه نخست سال جاری هستند. البته گمانه زنی ها حاکی از این است که نتایج گزارش ها در کل مثبت باشد چرا که اقدامات احتیاطی و تدابیر شدید برای کنترل کرونا تقریبا از مارس شروع شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای