درخواست نمایندگان آمریکا از ترامپ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

درخواست نمایندگان آمریکا از ترامپ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

سه شنبه, 5 مه, 2020 - 08:45
یکی از جلسات کنگره آمریکا (آرشیویی - رویترز)
واشنگتن: ایلی یوسف

اکثریت نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، روز دوشنبه، از دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار افزایش اقدامات دیپلماتیک دولت برای تجدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شده‌اند.

مهلت قطعنامه ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران، اکتبر امسال به پایان می‌رسد.

۳۸۷ نماینده کنگره در نامه‌ای به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، از او درخواست کردند با دیپلماسی قدرتمند از منقضی شدن ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران و همچنین ممنوعیت مسافرتی اعمال شده توسط سازمان ملل علیه اتباع ایرانی دست اندرکار در فعالیت‌های گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، جلوگیری کند.

الیوت انگل نماینده دموکرات ایالت نیویورک و رئیس کمیته روابط خارجی، مایکل مکال نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس و نفر دوم این کمیته، استفانی مورفی و برایان فیتز پاتریک از دیگر نمایندگان، از امضاکنندگان این نامه هستند.

برخی از دیپلمات‌ها معتقدند که این امر با توجه به اینکه احتمال دارد چین و روسیه با آن مخالفت کنند منجر به نبردی شدید و هرج و مرج شود.

در مقابل، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی علیه ایران را پیش از آنکه در مهر ماه منقضی شود، تمدید کند.

هوک که هفته گذشته در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، گفت که آمریکا در این زمینه یک پیش‌نویس برای شورای امنیت تهیه کرده‌است که باید با ۹ رای موافق و بدون وتو به تصویب برسد.

او گفت: «روسیه و چین در صلح و ثبات در خاورمیانه منافع بسیاری دارند، در حالی‌که نقش ایران در خشونت‌های فرقه‌ای و صادرات سلاح عامل اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای