اهواز همچنان در وضعیت طغیان؛ افزایش شمار مبتلایان به ۴۲۸۳ نفر

اهواز همچنان در وضعیت طغیان؛ افزایش شمار مبتلایان به ۴۲۸۳ نفر

استاندار خوزستان مردم را «بی‌مبالات» توصیف کرد.. مردم اما می‌گویند که دولت محلی توان اجرای قانون را ندارد
شنبه, 9 مه, 2020 - 07:15
بیمارستان کودکان ابوذر اهواز، به عنوان مرکز پذیرش کودکان مبتلا به کرونا پذیرای این بیماران است(ايسنا)
لندن: الشرق الاوسط

همزمان با افزایش انتقادات نسبت به عملکرد دولت در سهل انگاری در رفع محدودیت‌های کرونایی در خوزستان در جنوب غربی ایران، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، امروز شنبه، از شناسایی ۱۸۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در این استان نفت خیز خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، علی احسان پور با اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت: با احتساب این موارد کل موارد مبتلا به ۴۲۸۳ نفر افزایش یافته‌است.

طبق این گزارش، همچنین ۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در خوزستان جان باختند تا فوت شدگان به ۲۷۹ مورد برسد.

در حال حاضر ۵۲۳ بیمار در بیمارستان‌های استان تحت درمان هستند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز در صفحه توئیتر خود در مورد طغیان کرونا در خوزستان هشدار داد و نوشت: «دوسوم موارد جدید ابتلا به کرونا در کشور از موارد تماس نزدیک با بیماران و سرپایی است، اما تهران و خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته جمعاً نزدیک به نیمی از موارد ارجاع بیمارستانی و بستری ابتلای جدید به کووید_۱۹ در کشور را به خود اختصاص داده‌اند».

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت ایران، روز جمعه ۱۹ اردیبهشت نیز گفت که در برخی استان‌ها مثل خوزستان ابتلا به کرونا «به شکل قابل توجه» روند صعودی دارد.

مقامات بهداشتی این استان پیش‌بینی کردند که شاید در هفته آینده باز هم تعداد ابتلاها در خوزستان بیشتر شود.

آنها هشدار داند که تحت هر شرایطی باید مواظب باشیم زیرا این حالت می‌تواند خیلی بحرانی‌تر و از توان سیستم درمان خارج شود.

رئیس یکی از بیمارستان‌های این استان گفته بیش از نیمی از افرادی که به اورژانس مراجعه می‌کنند باید بستری شوند.

در روزهای اخیر انتقادات از مجموعه دولت در استان از سوی مردم و رسانه‌های محلی در تعامل با شیوع کرونا شدت گرفت. آنها می‌گویند، مسئولان این استان نسبت به برگزاری مراسم عروسی و عزا و بازگشایی اصناف و مساجد منفعل هستند.

در مقابل غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در گفت‌وگوی تلویزیونی، توپ را به زمین مردم انداخت و گفت «اهوازی‌ها در برابر کرونا بی‌مبالات شده‌اند».

مردم اما می‌گویند که دولت محلی توان اجرای قانون و اتخاذ تصمیمات قاطع را ندارد، در همین حال شریعتی می‌گوید: «نمی‌توانیم اقتصاد را برای کرونا متوقف کنیم».

روز گذشته پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت نیز، فرهاد ابول‌نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با تأکید بر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در خوزستان، خواستار حذف چند شهر این استان از فهرست شهرهای سفید شد.

ابول‌نژادیان همچنین از مجموعه مدیران ارشد استان خواست، سختگیری‌های بیشتری در استان اعمال کنند. این مقام بهداشتی، همچنین به «اعلام ۱۰ شهر سفید در خوزستان و برگزاری نماز جماعت در شهرهای سفید» اعتراض کرد.

او با تأکید بر «کمرنگ شدن فاصله‌گذاری اجتماعی» و وجود «گرفتاری زیادی در اهواز به ویژه در حاشیه شهر اهواز»، گفت در زمینه اعمال محدودیت‌های بیشتر «دانشگاه علوم پزشکی اهواز پیشنهادات خود را ارائه داده‌است».

فرماندار آبادان نیز وضعیت شیوع بیماری کرونا را انفجاری خواند و از استاندار خوزستان درخواست بستن دوباره راه‌ها را کرد.

از روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت، دولت ایران، مساجد ۱۳۲ شهرستان ایران را که از نظر این دولت «وضعیت آنها سفید است»، بازگشایی کرده‌است.

اما از آن زمان تاکنون، مقام‌های چند استان به ویژه استان خوزستان دربارهٔ افزایش شیوع ویروس کرونا در استان‌های خود هشدار داده‌اند.

در حالی‌که در مورد آمار رسمی در ایران تردیدهای مختلفی ابراز شده، وزارت بهداشت از بیان آمار ابتلا به تفکیک استان‌ها نیز خودداری می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای