تشکیل کمیته تحقیق در مورد مرگ ۱۸ مهاجر در مرز ایران

تشکیل کمیته تحقیق در مورد مرگ ۱۸ مهاجر در مرز ایران

شنبه, 9 مه, 2020 - 21:30
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان (آرشیو- آسوشیتد پرس)
کابل: الشرق الاوسط

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان کمیته ای برای تحقیق در مورد جزئیات مرگ ۱۸ مهاجر افغانی تشکیل داد. ده عضو این کمیته توسط رییس جمهور افغانستان تعیین شده اند.

یک مقام افغانستان گفت ۱۸ مهاجر افغانی توسط مرزبانی ایران  ضرب و شتم و شکنجه شدند و به زور اسلحه و کتک مجبور شدند خود را به رود مرزی پرتاب کنند. اجساد آنان شناسایی شده است.

این مقام افغانستان روز جمعه (۸ مه) افزود «۱۸ جسد از آب بیرون کشیده شدند. آثار شکنجه بر اجساد وجود دارد. هفته گذشته خبرهایی درباره غرق شدن ده ها مهاجر افغانی منتشر شد. این افراد توسط ماموران مرزبانی ایران مجبور شده بود از رود رد شوند».

عبد الغنی نوری والی گلران هرات که در آنسوی مرز ایران قرار دارد گفت «جسد ۱۸ نفر از ۵۵ مهاجر افغان را از آب بیرون کشیدیم. این افراد مجبور شدند از رود رد شوند».

او افزود «۶ نفر مفقود الاثر هستند و بقیه نجات پیدا کردند».

او در ادامه خاطر نشان کرد «آثار ضرب و شتم و شکنجه بر اجساد مشاهده می شود».

عبد الغنی تاکید کرد «با توجه به گفته های نجات یافتگان و آثار کبودی بر جسد قربانیان مشخص شد که این افراد با کابل توسط ماموران مرزبانی ایران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس با زور اسلحه و تهدید مجبور شدند خود را به رود پرتاب کنند».

ایران ضمن تکذیب این حادثه گفت «حادثه در افغانستان اتفاق افتاده است».

سفارت آمریکا در کابل گفت که از اقدام حکومت افغانستان برای تحقیق در مورد دلایل و جزئیات حادثه حمایت می کند.

حدود یک و نیم میلیون تا سه میلیون پناهجوی افغانستان در ایران سکونت دارند و کار می کنند. آنها عمدتا بنا هستند. ده ها هزار نفر از این پناهجویان پس از شیوع ویروس جدید کرونا به افغانستان بازگشتند. خیلی از آنها به دنبال بازگشت به ایران پس از کاهش محدودیت های قرنطینه هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای