بریتانیا خواستار «هوشیاری» شهروندانش دربارهٔ خطر کرونا شد

بریتانیا خواستار «هوشیاری» شهروندانش دربارهٔ خطر کرونا شد

هشدار از افزایش تعداد قربانیان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر در صورت کاهش محدودیت‌ها
یکشنبه, 10 مه, 2020 - 22:30
لندن: الشرق الاوسط

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت همزمان با آماده‌سازی طرح دولتش برای کاهش تدریجی محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا، از مردم خواست در مورد خطرات این ویروس «هوشیار بمانند».

 در حالی که بریتانیا آماده می‌شود تا طرح و برنامه‌های دولت برای کاهش تدریجی محدودیت‌های قرنطینه ای را اعلام کند، بوریس جانسون در توئیتی شعار «در خانه ماندن» را با شعار «هوشیار ماندن» جایگزین کرده‌است.

 نخست‌وزیر بریتانیا همچنین خواستار «ماندن در خانه تا حد ممکن»، «محدودیت تماس با دیگر افراد»، و «فاصله‌گیری از دیگران در صورت بیرون رفتن» شد.

بریتانیا تلاش می‌کند تا اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای ۷ هفته ای با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا را کاهش دهد.

در همین باره، رابرت جنریک وزیر مسکن بریتانیا در گفتگو با اسکای نیوز، بر این باور است که دولت خواستار بازگشایی آرام و محتاطانه فعالیت‌های اقتصادی است.

وی افزود: هرگونه کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای مشروط به این خواهد بود که بتوانیم ویروس کرونا را تحت کنترل داشته باشیم. اگر روند ابتلا به ویروس کرونا بار دیگر با افزایش روبرو شود، تدایر سختگیرانه و قرنطینه‌ای مجدداً اعمال خواهد شد.

فشار بر نخست‌وزیر بریتانیا برای کاهش محدودیت‌ها که منجر به پیامدهای مهم اقتصادی شده، رو به افزایش است.

بانک مرکزی انگلستان امسال کاهش تاریخی ۱۴ درصدی تولید ناخالص داخلی را پیش‌بینی کرده‌است.

جانسون همچنین گفت جزئیات تدابیر جدید را فردا در پارلمان اعلام خواهد کرد اما به نظر می‌رسد در سیستم هشدار جدید، رنگ سبز برای مرحله یک (ویروس در بریتانیا شیوع ندارد) و قرمز برای مرحله پنج خواهد بود و مثل سیستم هشدار خطر امنیتی بر حسب اطلاعات و آمار جدید می‌تواند تغییر کند.

به گفته جانسون بر اساس این رده‌بندی، بریتانیا در دوران قرنطینه در مرحله چهارم قرار داشته‌است.

جانسون اضافه کرد: «به خاطر از خودگذشتگی شما، حالا در وضعیتی قرار گرفته‌ایم که وارد مرحله سوم شویم».

این در حالی است که با مرگ ۲۶۹ نفر از مبتلایان به کرونا در بریتانیا در شبانه روز گذشته، تعداد قربانیان این بیماری در این کشور به دست کم ۳۱۸۵۵ نفر رسیده‌است. شمار مبتلایان هم بیشتر از ۲۱۹ هزار نفر اعلام شده‌است.

دولت‌های محلی در اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی امروز از تدبیر جدید دولت جانسون انتقاد کرده و گفتند که از این تصمیم بی‌اطلاع بوده‌اند.

نیکولا استورجن سروزیر اسکاتلند پیام جدید دولت بریتانیا را «نامفهوم» خواند و گفت: «با توجه به شکنندگی بهبود اوضاع در اسکاتلند و با توجه به حساسیت شرایط، لغو پیام در خانه بمانید در شرایط کنونی مصیبت‌بار خواهد بود».

از سوی دیگر، ساندی تایمز گزارش داده‌است که مشاوران علمی به دولت هشدار داده‌اند که اگر تدابیر و محدودیت‌های قرنطینه‌ای کاهش یابد، تعداد قربانیان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای