روحانی وزیر صنعت را برکنار کرد.. دولت ایران در آستانه افتادن از حدنصاب قانونی

روحانی وزیر صنعت را برکنار کرد.. دولت ایران در آستانه افتادن از حدنصاب قانونی

هرج و مرج در بازار خودرو و نوسان در بازار ارز از دلایل احتمالی برکناری رحمانی
دوشنبه, 11 مه, 2020 - 13:45
لندن: الشرق الاوسط

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران امروز دوشنبه، در اقدامی رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت را برکنار و با صدور حکمی حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست این وزارت منصوب کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، هنوز خبری دربارهٔ دلیل برکناری رحمانی منتشر نشده‌است، اما به نظر می‌رسد افزایش ناگهانی قیمت خودروی داخلی و آشفتگی در بازار ارز از دلایل عمده این تصمیم باشد.

در روزهای گذشته، خبرگزاری مهر گزارش کرده بود، «وضعیت صنعت خودروسازی کشور دچار مشکلاتی شده و قیمت پراید پرواز کرده‌است و به همین دلیل زمزمه استیضاح وزیر صمت در مجلس شنیده می‌شود».

در متن حکم روحانی خطاب به سرپرست جدید وزارت صمت آمده‌است: «انتظار دارد نظر به ضرورت توجه ویژه به جهش تولید که در شرایط تحریم‌های ظالمانه موجب ارتقاء اقتدار و عزت ملی خواهد بود.. به مدیریت بازار و تأمین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، رفع موانع تولید و تعمیق ساخت داخل، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار اقدام نمایید».

رحمانی روز یکشنبه در جلسه‌ای در ارتباط با بررسی وضعیت بازار به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار ۲۴ ساعت مهلت داده بود در اقدامی مشترک بازار خودرو را ساماندهی کنند و جلوی آشفتگی‌ها را بگیرند.

خبرگزاری میزان نیز گزارش کرده بود که ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران نیز در دیدار با رحمانی از «التهابات ایجاد شده در نظام توزیع خودرو و افزایش غیر منطقی قیمت خودروهای تولید داخل» انتقاد کرده بود.

یک منبع آگاه نیز در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: «رحمانی از صبح برکنار شده بود. هم‌اکنون حسین مدرس خیابانی در نهاد ریاست جمهوری برای دریافت حکم سرپرستی حضور دارد. این خبر به علت اهمیت ستاد تنظیم بازار برای تصمیم‌گیری قیمت خودرو تا این ساعت مخفی مانده بود».

رحمانی از آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ با رای نمایندگان به عنوان وزیر انتخاب شده بود.

مدرس خیابانی که به عنوان سرپرست این وزارتخانه تعیین شده در منصب قائم‌مقام رحمانی مشغول بوده‌است.

با رفتن رحمانی از وزارت صمت و همچنین ۷ وزیر دیگر پیش از این، تنها با دو تغییر دیگر دست دولت خالی شده و باید مجدداً اعضای هیئت وزیران خود را به مجلس رسانده و رای اعتماد دیگری از نمایندگان بگیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای