داعش دوباره در «مناطق متروكه» عراق نفس كشيد

داعش دوباره در «مناطق متروكه» عراق نفس كشيد

سه شنبه, 12 مه, 2020 - 23:30
یکی از اعضای «الحشد» عراق در محل حمله «داعش» در شمال بغداد در سوم ماه جاری (خبرگزاری فرانسه)

عراق یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که شاهد افزایش چشمگیر فعالیت گروه «داعش» در سایه بحران فعلی کرونا و آشفتگی شرایط سیاسی در این کشور بوده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، مرکز رسانه امنیتی فرماندهی عملیات عراق ۲۱ آوریل گذشته آماری از مجموع ماموریت‌های نیروهای عراقی در گروه‌های مختلف و تلفات این نیروها و ضربات وارده به داعشی‌ها را منتشر کرد.

طبق این آمار ۱۰۶۰ عملیات انجام شد که به کشته شدن ۱۳۵ تروریست در مقابل به شهادت رسیدن ۸۸ تن از نیروهای امنیتی و زخمی شدن ۱۷۴ تن دیگر از آنها در کنار شهادت ۸۲ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۲۰ تن از آنها منجر شد.

بر اساس این آمار رسمی، به نظر می‌رسد داعش هنوز قدرت قابل توجهی برای اجرای حملاتی مؤثر علیه نیروهای امنیتی عراق دارد.

آمار منتشر شده از سوی این مرکز مربوط به ژانویه تا اواسط آوریل ۲۰۲۰ است و این یعنی در دوره اخیر به ویژه پس از حملات زنجیره‌ای داعش در منطقه «مکیشیفه» و دیگر مناطق استان صلاح‌الدین و حملاتی دیگر در استان‌های دیالی، کرکوک و نینوا علیه حشد عشایری و نیروهای ارتش که به کشته و زخمی شدن ده‌ها سرباز منجر شد، تلفات وارده به نیروهای عراقی احتمالاً افزایش یافته‌است.

طبق داده‌های میدانی، داعش علاوه بر توانایی جنگ و وارد آوردن خسارات، با وجود اینکه بیشتر عملیات‌هایش در ماه‌های اخیر در شمال استان صلاح‌الدین، شرق دیالی و استان‌های کرکوک، الانبار و نینوا متمرکز بوده‌اند، هنوز می‌تواند در یک منطقه عملیاتی وسیع تحرکاتی داشته باشد و به گفته کارشناسان مسایل نظامی، این یعنی داعش یک «قوس هلالی» را از شرق تا شمال عراق تشکیل داده‌است.

نظرات کارشناسان داخلی عراق دربارهٔ دلایل افزایش حملات داعش در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بسیار با یکدیگر مشابه و یکسان هستند و این شبه توافق وجود دارد که داعش از شرایط پیچیده و کشمکش سیاسی که از چند ماه قبل در عراق ادامه دارد و نیز از سرگرمی مسئولان عراقی و جهان به مشکل کرونا استفاده می‌کند.

مروان جباره سخنگوی شورای شیوخ عشایر صلاح الدین به «الشرق الاوسط» می‌گوید: «دلایل متعددی پشت فعالیت‌های اخیر داعش به ویژه در صلاح الدین وجود دارد، مشغول شدن مسئولان به کرونا یکی از آنهاست، همچنین ضعف در هماهنگی میان فرماندهان عملیاتی نیز از دیگر دلایل است و داعش در بیشتر مواقع موفق به استفاده از این ضعف شده و از نقاطی که می‌توان آنها را آخر مناطق متروکه خواند، حملاتی را آغاز کرده‌است». به نظر می‌رسد داعش دوباره در این مناطق مجالی برای نفس کشیدن پیدا کرده‌است.

جباره می‌افزاید: «داعش در مساحت بزرگی از پنج استان از مرز با ایران در شرق گرفته تا مرز سوریه در غرب شامل مناطق احراش، ودیان، بزول و مزارع فعالیت دارد».

سخنگوی شورای شیوخ صلاح الدین ادامه داد: «دلیل دیگری نیز برای افزایش فعالیت‌های داعش وجود دارد و آن عدم پاکسازی شهرستان بزرگ الحویجه پس از کنترل نیروهای دولتی بر آن در اواخر سال ۲۰۱۷ است، این شهرستان با پستی بلندی‌های پیچ در پیچ و راه ارتباطی‌اش با رشته کوه‌های ناهموار حمرین از مهم‌ترین نقاط اختفا و آغاز حرکت داعشی‌ها محسوب می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای