آمریکا تدابیر لازم برای واکنش به انتقال بنزین ایران به ونزوئلا را بررسی می‌کند

آمریکا تدابیر لازم برای واکنش به انتقال بنزین ایران به ونزوئلا را بررسی می‌کند

جمعه, 15 مه, 2020 - 08:30
واشنگتن: الشرق الاوسط

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت گفته‌است واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال محموله سوخت توسط ایران به ونزوئلای بحران زده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام آمریکایی گفته‌است که رژیم نیکلاس مادورو در ازای واردات سوخت و تجهیزات از ایران، مقادیر قابل توجهی طلا در اختیار ایران گذاشته‌است.

این مقام ارشد دولت آمریکا که مایل به فاش شدن هویت خود نبود، گفته‌است که واشنگتن از بابت تجارت بنزین و طلا بین ایران و ونزوئلا ناخشنود است و این را حتی به زیان کشورهای منطقه می‌داند.

صنایع نفت ایران و ونزوئلا دو کشور عضو اوپک در سایه تحریم‌های گسترده آمریکا به شدت آسیب دیده‌اند. مقام ارشد دولت آمریکا توضیح بیشتری از اقدامات احتمالی دولت آمریکا در قبال این تجارت نداده‌است.

طبق داده‌های یک مؤسسه ردیابی حمل‌ونقل دریایی «رفینیتیو ایکون» که روز چهارشنبه منتشر شد، حداقل یک نفتکش حامل بنزین که از بندری در ایران بارگیری شده، به سوی ونزوئلا در حال حرکت است.

این اقدام می‌تواند مشکلات ونزوئلا در زمینه تأمین سوخت را کاهش دهد.

این مؤسسه همچنین گزارش داد که نفتکش متوسطی به نام «کلاول» که با پرچم ایران تردد می‌کند، پس از بارگیری در اواخر ماه مارس در بندرعباس، در مسیر ونزوئلا به راه افتاده و روز چهارشنبه از کانال سوئز عبور کرده‌است.

ایالات متحده همچنین با هدف مهار نفوذ تهران در خاورمیانه به اعمال تحریم علیه ایران ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجهٔ آمریکا، از کشورها خواست که عبور هواپیماهای شرکت ماهان را از حریم هوایی خود ممنوع کنند. به گفتهٔ او ماهان ایر، کمک‌های لجستیکی ناشناس در اختیار ونزوئلا قرار می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای