اختلافات چین و آمریکا؛ مانع تحرک بین المللی برای مقابله با کرونا

اختلافات چین و آمریکا؛ مانع تحرک بین المللی برای مقابله با کرونا

جمعه, 15 مه, 2020 - 10:45
شورای امنیت (آرشیو- فرانس پرس)
نیویورک: الشرق الاوسط

در حالیکه دو کشور استونی و آلمان برای عبور از اختلافات بین آمریکا و چین و به جریان انداختن تحرک بین المللی برای مقابله با پاندومی کرونا در سازمان ملل تلاش می کنند اما گویا مشکل حل نشده و این تحرک پیچیده تر شده است.

به گزارش رویترز، پانزده کشور عضو شورای امنیت در هفت هفته گذشته برای تنظیم یک قطعنامه برای برقراری آتش بس جهانی تلاش می کنند. این قطعنامه واکنشی است به فراخوان آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل که در ۲۳ مارس درباره توقف درگیری و جنگ در جهان و تمرکز بر مقابله با کرونا اعلام شد.

پیش نویس قطعنامه یاد شده توسط فرانسه و تونس تنظیم شده اما گفتگوها درباره آن به دلیل اختلافات بین چین و آمریکا درباره حمایت از سازمان بهداشت جهانی به نتیجه نرسید.

آمریکا مخالف اشاره به سازمان بهداشت جهانی در این قطعنامه است اما چین اصرار دارد که نام این سازمان در آن قید شود.

استونی و آلمان روز سه شنبه (۱۲ مه) پیش نویس جدیدی را در شورای امنیت توزیع کردند که تنها از گوترش حمایت کرده و خواستار آتش بس انسانی در جهان به مدت ۹۰ روز شده است. در این پیش نویس به سازمان بهداشت جهانی اشاره نشده است.

کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل در یک گفتگوی اینترنتی با انستیتوی سیاست در دانشگاه کالیفرنیای شمالی در روز پنجشنبه (۱۴ مه) گفت «ما خواهان قطعنامه ای هستیم که در آن آتش بس لحاظ شود».

او افزود «مهم نیست که چه کشوری این قطعنامه را ارائه می کند. مساله مهم این است که در آن به برقراری آتش بس جهانی و رسیدن کمک های انسانی به دست نیازمندترین افراد در جهان اشاره شود».

کرافت خاطر نشان کرد «آمریکا از پیش نویس مطرح شده توسط استونی و آلمان حمایت می کند».

یک دیپلمات چینی که نامش را فاش نکرد گفت «در پیش نویس ارائه شده از سوی فرانسه و تونس یک اشاره تلویحی به سازمان بهداشت جهانی شده و این پیش نویس همچنان از حمایت قاطع اعضا برخوردار است. این پیش نویس بهترین راه برای حرکت به جلو است».

او افزود «تصویب پیش نویس آلمان و استونی امکان ندارد».

دولت آمریکا پرداخت مالی به سازمان بهداشت جهانی (یکی از نهادهای سازمان ملل) را متوقف کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ گفت سازمان بهداشت جهانی بیش از حد لزوم از چین و اطلاعات «گمراه کننده» چین درباره شیوع کرونا حمایت کرده است. سازمان بهداشت جهانی این ادعا را تکذیب کرد.

هفته پیش به نظر می رسید که شورای امنیت به یک راهکار میانه درباره پیش نویس ارائه شده توسط فرانسه و تونس رسیده و عبارت «آژانس های تخصصی حوزه بهداشت» به جای کلمه «سازمان بهداشت جهانی» به کار رفته است. اما با این حال این تعبیر تنها در مورد سازمان بهداشت جهانی صدق می کند.

دیپلمات ها گفتند واشنگتن این ادبیات را رد کرده است. دیپلمات چینی گفت پکن با این راهکار میانه موافقت کرده است.

شورای امنیت مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین الملل را به عهده دارد اما گویا کار چندانی از این نهاد برای مقابله با بحران کرونا ساخته نیست. دیپلمات ها و تحلیلکران می گویند احتمال بروز یک اتحاد جهانی با حمایت از درخواست گوترش برای آتش بس وجود دارد.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای