تهران، پژوهشگر ایرانی فرانسوی را به ۵ سال زندان محکوم کرد.. فرانسه: فریبا عادلخواه را فوراً آزاد کنید

تهران، پژوهشگر ایرانی فرانسوی را به ۵ سال زندان محکوم کرد.. فرانسه: فریبا عادلخواه را فوراً آزاد کنید

شنبه, 16 مه, 2020 - 16:30
فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی‌ـ فرانسوی در مسائل مردم‌شناسی (فرانس پرس)
لندن - پاریس: الشرق الاوسط

فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی‌ـ فرانسوی در مسائل مردم‌شناسی، به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» به ۵ سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد.

سعید دهقان وکیل مدافع وی روز شنبه ۲۷ اردیبهشت با اعلام صدور این احکام به خبرگزاری فرانسه گفت بر اساس قوانین ایران طولانی‌ترین حکم جاری می‌شود.

وی تأکید کرد که «این حکم بدوی است» و او و همکارانش در این پرونده به این حکم، اعتراض خواهند کرد.

فریبا عادلخواه پژوهشگر ارشد مردم‌شناسی در مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس، در ۱۷ خرداد سال گذشته/ ۷ ژوئن سال ۲۰۱۹ در ایران دستگیر و سپس زندانی شد.

همزمان با دستگیری فریبا عادلخواه، همکار و شریک زندگی او، رولان مارشال، پژوهشگر سرشناس فرانسوی و متخصص شاخ آفریقا، که برای دیدار او راهی ایران شده بود، هنگام ورود به تهران در فرودگاه دستگیر شد.

 رولان مارشال پس از ۹ ماه و نیم حبس در زندان اوین، در روز ۲۰ مارس گذشته با شهروند ایرانی زندانی در فرانسه، جلال روح‌الله‌نژاد، مبادله شد و به فرانسه بازگشت.

در مقابل، فرانسه، حکم دستگاه قضایی ایران برای فریبا عادلخواه را به شدت محکوم کرد و بار دیگر از مقام‌های ایران خواست که عادلخواه را فوراً آزاد کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد؛ وزارت خارجه فرانسه، در بیانیه خود این را حکمی با ماهیت سیاسی خواند و گفت: «این حکم مبتنی بر هیچ عنصر جدی یا واقعیت اثبات‌نشده نیست و ازین رو ماهیتی سیاسی دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای