حمایت ۱۱۶ کشور از تحقیق در مورد منشا کرونا

حمایت ۱۱۶ کشور از تحقیق در مورد منشا کرونا

سه شنبه, 19 مه, 2020 - 01:00
دو نفر از کادر درمان ووهان چین (فرانس پرس)

یک سند نشان داد که طرح کشورهای اتحادیه اروپا و استرالیا برای انجام تحقیقات مستقل درباره منشا و شیوع ویروس کرونا از حمایت ۱۱۶ کشور عضو مجمع جهانی بهداشت برخوردار است. احتمالا این طرح تصویب می شود.

مجمع جهانی بهداشت هیات اداری سازمان جهانی بهداشت است و ۱۹۴ کشور در آن عضویت دارند.

چین به شدت با طرح استرالیا که ماه گذشته برای انجام تحقیقات بین المللی در مورد پاندومی ارائه شد مخالفت کرد.

پیش نویس قطعنامه یاد شده که روز دوشنبه (۱۸ مه) مطرح شد از حمایت ۱۱۶ کشور برخوردار است.

به گزارش رویترز ماریس پاین وزیر امور خارجه استرالیا گفت گفتگوها ادامه دارد و او منتظر نتیجه خواهد بود.

او در پاسخ به خبرنگاران افزود «این قطعنامه بخش مهم گفتگوهایی است که آغاز شده. بنده به خاطر تلاش اتحادیه اروپا و طرف های دیگر که در چند هفته گذشته گفتگو کردند سپاسگزارم».

ماریس ماین خاطر نشان کرد «این قطعنامه فراگیر خواهد بود و شامل فراخوان برای تحقیق در مورد منشا حیوانی ویروس کرونا می شود». بنا به گزارش ها، بیش از ۴.۶۴ میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شدند و ۳۱۰۲۳۶ تن دیگر جان باختند. شیوع این ویروس مشابه آنفولانزا در اواخر دسامبر در چین آغاز شد.

دولت استرالیا که آمار مرگ و میر کرونا در آنجا ۹۹ نفر است گفت این کشور به دنبال جلوگیری از آغاز دوباره شیوع کرونا است. کرونا فعالیت اقتصادی در جهان را فلج کرده است. اما با این حال مقام های استرالیا می گویند که به دنبال ملامت کردن هیچ کشوری به دلیل کرونا نیستند. سیمون برمینگام وزیر تجارت استرالیا روز دوشنبه (۱۸ مه) با استقبال از حمایت روزافزون از تحقیق در مورد منشا کرونا گفت «امیدوارم چین هم در این تحقیق شرکت کند».

هند و ژاپن و کره جنوبی و ۴۷ کشور آفریقایی و روسیه و اندونزی و مالزی و سعودی و بریتانیا و کانادا از این طرح حمایت کردند. این قطعنامه خواستار «تشکیل کمیته های میدانی علمی» برای کنکاش در مورد نحوه شیوع و سرایت ویروس شده است.

در پیش نویس این طرح آمده که قطعنامه به منظور کاهش وقوع حوادث مشابه در آینده تنظیم شده است و این ارزیابی باید در وقت مناسب در اسرع وقت انجام شود.

برخی از کشورها که هنوز آمار روزانه مرگ و میر کرونا در آنجا کاهش نیافته می گویند برای انجام این تحقیقات زود است.

جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزلند در نشست مطبوعاتی گفت «طبیعی است که پس از چنین رویداد بزرگی درصدد ارزیابی درس هایی باشیم که باید از این تجربه آموخت».

از سوی دیگر وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه (۱۸ مه) گفت «هنوز برای انجام تحقیق در مورد منشا و شیوع ویروس کرونا زود است».

بیش از ۳۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر کرونا جان باختند. ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روزانه افزود «اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان بر این باورند که پاندومی هنوز تمام نشده است». وزارت امور خارجه چین در اطلاعیه جداگانه گفت شی جین پینگ رییس جمهور این کشور امروز به مناسبت آغاز به کار کنفرانس بهداشت جهانی از طریق ویدیو کنفرانس سخنرانی می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای