اختلاف استرالیا و چین بر سر تحقیق درباره کرونا بالا گرفت

اختلاف استرالیا و چین بر سر تحقیق درباره کرونا بالا گرفت

سه شنبه, 19 مه, 2020 - 10:15
پرچم چین (سمت چپ) و پرچم استرالیا (سمت راست)‌ (آرشیو- رویترز)
کانبرا: الشرق الاوسط

استرالیا و چین روز سه شنبه (۱۹ مه) انتقادهای تندی علیه یکدیگر مطرح کردند؛ اختلاف دیپلماتیک بین دو کشور در پی حمایت استرالیا از آغاز تحقیق بین‌المللی در مورد منشأ ویروس جدید کرونا بالا گرفت.

به گزارش رویترز، تنها صد نفر بر اثر کرونا در استرالیا جان خود را از دست دادند، اما این تنش موفقیت نسبی استرالیا برای مهار کرونا را تحت الشعاع قرار داد.

این در حالی است که ابتلا به کرونا دوباره در چین بالا گرفت؛ کشوری که بزرگ‌ترین شریک تجاری استرالیا است.

مجمع جهانی بهداشت طرح تحقیق در مورد منشأ کرونا را تصویب کرد و اختلاف استرالیا و چین تشدید شد.

بیانیه شدیداللحن و غیرمتعارف سفارت چین در کانبرا با افزایش چشمگیر تعرفه وارداتی بر محصول جو استرالیا از سوی چین همزمان شد.

 این بیانیه می گوید «استرالیا مدعی شده که قطعنامه تحقیق در مورد منشأ کرونا از تلاش‌های این کشور برای انجام ارزیابی بین‌المللی دربارهٔ کرونا حمایت می‌کند. این ادعا یک شوخی بیش نیست».

سخنگوی سفارت چین در بیانیه ای که از طریق ایمیل منتشر شده گفت «قطعنامه ویژه تحقیق دربارهٔ کووید ۱۹ که توسط مجمع جهانی بهداشت اجرا می‌شود درست بر خلاف پیشنهاد استرالیا است. استرالیا طرحی دربارهٔ انجام یک ارزیابی مستقل بین‌المللی مطرح کرده‌است».

سیمون برمینگام وزیر تجارت استرالیا در واکنش به صحبت‌های مقام چینی نیز گفته «استرالیا وارد بازی‌های سیاسی بیهوده در ارتباط با مسئله مهمی همچون کوید ۱۹ نمی‌شود».

او افزود «گمان می‌کردم سفیر چین در استرالیا با واکنش مناسب از این نتیجه و از مهیا شدن فضا برای همکاری گروهی دربارهٔ این مشکل مهم استقبال می‌کند».

در همین راستا، شی جینگ پینگ رئیس‌جمهور چین خطاب به مجمع جهانی بهداشت (مرکز تصمیم گیرنده در سازمان جهانی بهداشت) گفت «چین از انجام یک ارزیابی گسترده و جامع پس از کنترل شیوع کرونا حمایت می‌کند».

سفیر چین پیشتر دربارهٔ احتمال تحریم کالاهای استرالیا هشدار داده است. استرالیا اما چین را به «زورگویی اقتصادی» متهم کرد.

کارشناسان بسیاری بر این باورند که وضع تعرفه بر واردات جو استرالیا و تعلیق واردات گوشت از بزرگ‌ترین شرکت‌های گوشت استرالیا اقدام تلافی جویانه از سوی چین به حساب می آید.

برنامه‌های دولت استرالیا برای از سرگیری فعالیت‌های بیشتر در هفته جاری بر اثر این تنش تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

استرالیا برنامه سه مرحله ای برای برداشتن قرنطینه آغاز کرده‌است؛ مرحله اول هفته جاری با از سرگیری فعالیت شرکت‌ها و باز شدن مدارس و رستوران‌ها اجرا شد.

بانک مرکزی استرالیا روز سه شنبه دربارهٔ یک رکود اقتصادی «بی‌سابقه» در کشور هشدار داد اما با این حال بسته‌های مالی و نقدی تشویقی تأثیر این رکورد را کاهش می‌دهند.

آمار مبتلایان در استرالیا ۷۰۶۰ نفر گزارش شده و صد نفر جان خود را از دست دادند. آمار مرگ و میر یاد شده مایه نگرانی مقام‌های کشور است. با این حال این رقم بسیار کمتر از قربانیان کرونا در چین و آمریکای شمالی و اروپا و برخی کشورهای آسیایی است. البته استرالیا پس از این کشورها به کرونا آلوده شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای