تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های چینی به دلیل همکاری با «ماهان‌ایر»

تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های چینی به دلیل همکاری با «ماهان‌ایر»

ماهان‌ایر در ازای شمش‌های طلا، تجهیزات به ونزوئلا منتقل کرده‌است
سه شنبه, 19 مه, 2020 - 19:00

در اقدامی که چین، ایران و ونزوئلا را هدف قرار داد، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، روز سه‌شنبه سی‌ام اردیبهشت ماه اعلام کرد که واشینگتن تحریم‌هایی را علیه یک شرکت مستقر در چین به دلیل همکاری با شرکت هواپیمایی ماهان به دلیل قرارگرفتن در فهرست تحریم‌های این کشور، اعمال کرده‌است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هشدار داد در مورد کسانی که با ماهان‌ایر همکاری دارند مجازات‌های بیشتری اعمال خواهد شد.

در بیانیه این وزارتخانه تأکید شده‌است که شرکت شانگهای سنت لاجیستیکس، یک شرکت مستقر در چین، به همکاری با ماهان‌ایر متهم است، این در حالی است که هواپیمایی ماهان ایر که پیشتر در چارچوب اقدامات ضد تروریستی آمریکا تحریم شده بود، در آذر ۱۳۹۸ نیز به دلیل انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح‌های کشتار جمعی تحریم شد.

خزانه‌داری آمریکا گفته از سال ۲۰۱۸ این هفتمین نماینده فروش شرکت ماهان‌ایر است که توسط آمریکا در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌است.

استیون منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران از ماهان ایر برای حمایت از رژیم نامشروع و فاسد ونزوئلا و نیز برای حمایت از رژیم سوریه و همچنین گروه‌های تروریستی نیابتی در خاورمیانه استفاده کرده‌است».

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: «ما در هدف قرار دادن نهادهایی که به حفظ روابط تجاری با ماهان ایر ادامه می‌دهند، تردید نخواهیم کرد».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز گفته‌است اخیراً ایران شرکت ماهان را برای حمایت از دولت غیرقانونی نیکلاس مادورو به خدمت گرفته تا به این رژیم برای افزایش تولید انرژی (سوخت) کمک کند و ذخایر طلای مردم ونزوئلا را که باید صرف بازسازی اقتصاد کشور این می‌شد، را به ایران برده‌است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از تداوم پرواز ماهان‌ایر به ونزوئلا و ارسال طلا از این کشور به ایران انتقاد کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا ابراز خرسندی کرده که به گفته او، بسیاری از کشورها از اروپا تا خاورمیانه و آسیا طی دو سال گذشته روابط‌شان را با ماهان قطع کرده‌اند اما نمونه «شانگهای سِینت لجستیک» نشان می‌دهد هنوز شرکت‌هایی هستند که با ماهان ارتباط و همکاری دارند و ریسک تحریم‌های آمریکا را به جان می‌خرند.

پمپئو ادامه داد: «چین یکی از معدود کشورهایی است که هنوز از ماهان‌ایر- ایرلاینی که تسلیحات و تروریست‌های ایران را جابه‌جا می‌کند- میزبانی می‌کند. تحریم امروز یک شرکت مستقر در چین به دلیل عواقب این تصمیم است. هرکسی با ماهان‌ایر وارد معامله شود در خطر تحریم است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای