توصیه پمپئو به فلسطینی‌ها: توافق امنیتی با اسرائیل ادامه یابد

توصیه پمپئو به فلسطینی‌ها: توافق امنیتی با اسرائیل ادامه یابد

چهارشنبه, 20 مه, 2020 - 21:15
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (رویترز)
واشنگتن: الشرق الاوسط

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تهدید فلسطینی‌ها به لغو همه هماهنگی‌ها و توافق‌های امنیتی با اسرائیل در صورت الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل در راستای طرح صلح کاخ سفید موسوم به «معامله قرن» را تاسف آور خواند.

به گزارش الشرق الاوسط، محمود عباس رئیس دولت فلسطین روز گذشته در واکنش به طرح الحاق بخشی از کرانه باختری به اسرائیل، دستور قطع همکاری امنیتی با اسرائیل و آمریکا را صادر کرد.

وی گفت که از امروز دولت او از همه این توافق‌ها آزاد شده‌است. این موضوع دربارهٔ همکاری پیرامون مسائل امنیتی هم صدق می‌کند. به گفته عباس، طرح‌های اسراییل منجر به پایان بخشیدن به توافقات صلح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پمپئو به خبرنگاران گفت: «امیدواریم که اجرای توافق‌های امنیتی ادامه یابد که باعث امنیت مردم اسرائیل و فلسطین در عرصه خواهد شد».

طرح آمریکا برای صلح در خاورمیانه که در پایان ژانویه رونمایی شد، به مثابه چراغ سبزی به اسرائیل است تا دره اردن را الحاق کند؛ منطقه استراتژیکی که ۳۰ درصد از کرانه باختری را تشکیل می‌دهد.

این موضوع نگرانی‌های گسترده‌ای را در سایر نقاط جهان از جمله اردن کشور همسایه فلسطین و متحد آمریکایی ایجاد کرده‌است.

 پیش از این جو بایدن نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با الحاق بخش‌های جدیدی از سرزمین‌های فلسطینی به سرزمین‌های اشغالی مخالفت کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای