نخست وزیر لبنان: کشور با بحران حاد غذا روبرو است

نخست وزیر لبنان: کشور با بحران حاد غذا روبرو است

جمعه, 22 مه, 2020 - 00:00
حسان دیاب نخست وزیر لبنان (رویترز)
بیروت: الشرق الاوسط

حسان دیاب نخست وزیر لبنان با هشدار نسبت به وقوع ناامنی حاد غذایی در کشور گفت «بسیاری در لبنان به دلیل بحران مالی کنونی و پیامدهای پاندومی کوید ۱۹ حتی قدرت خرید نان نخواهند داشت».

دیاب در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست افزود «پاندومی کرونا جرقه آغاز بحران غذایی در جهان را زد».

او گفت «باید با تلاش های جاری برای ایجاد محدودیت در صادرات مواد غذایی مقابله کرد».

دیاب خواستار ایجاد صندوق اضطراری کمک غذایی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا برای کمک به کشورهای خاورمیانه و جلوگیری از وقوع بحران غذا در منطقه شد.

نخست وزیر لبنان خاطر نشان کرد «اگر این اقدامات انجام نشود گرسنگی احتمالا منجر به آغاز موج جدید مهاجرت به اروپا و افزایش بی ثباتی در منطقه خواهد شد».

لبنان پیش از شیوع «کوید ۱۹»‌ و افزایش شمار مبتلایان در کشور در شرایط بحرانی قرار داشت. ارزش پول ملی از اکتبر پارسال بیش از پنجاه درصد کاهش داشته و ارز در لبنان نایاب شده است. تورم و بیکاری افزایش قابل توجهی داشته. لبنان نتوانست بدهی های خارجی اش را در ماه مارس بازپرداخت کند.

دیاب در این مقاله خاطر نشان کرد «قیمت مواد غذایی وارداتی از اوایل ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده است. بیش از نیمی از نیازمندی های غذایی کشور وارداتی هستند».

او گفت «لبنان یعنی کشوری که روزی صادرکننده اصلی مواد غذایی در خاورمیانه بود با چالش بزرگی روبرو است. خطر آغاز یک بحران غذایی بزرگ همان مشکلی است که ده سال پیش تصورش را نمی کردیم».

حسان دیاب یادآور شد «قیام گرسنگان چند هفته پیش در لبنان اتفاق افتاد. افراد فراوانی در لبنان هستند که دیگر گوشت و میوه و سبزی نمی خرند و شاید به زودی نتوانند هزینه نان را تامین کنند».

دیاب توضیح داد «بخش کشاورزی به دلیل چند دهه سوءمدیریت سیاسی و فساد با کمبود سرمایه گذاری روبرو است».

او گفت «کوید ۱۹» و محدودیت های ناشی از آن منجر به بدتر شدن بحران اقتصادی و اختلال عمیق در زنجیره تامین غذا شد.

نخست وزیر لبنان افزود «۸۰ درصد گندم کشور از اوکراین و روسیه وارد می شود. روسیه ماه گذشته صادرات گندم را متوقف کرد. اوکراین در حال بررسی توقف صادارات گندم است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای