سه شاخص مثبت در انتظار اقتصاد سعودی

سه شاخص مثبت در انتظار اقتصاد سعودی

شنبه, 23 مه, 2020 - 00:15
جده: الشرق الاوسط

یک گزارش اقتصادی حاکی است که چشم‌انداز پیش‌بینی‌ها در مورد سناریوهای اقتصادی در سعودی در ماه‌های آینده با توجه به سه پارامتر در سایه کرونا، مثبت است.

به گزارش الشرق الاوسط، شرکت مالی «الخبیر» سعودی که در حوزه بانکداری و سرمایه جایگزین فعالیت می‌کند، در گزارش خود آورده است: «نرخ نفت، فاصله گذاری اجتماعی و یارانه‌های دولتی سه پارامتر تعیین‌کننده برای عبور اقتصاد کشور از پاندومی کرونا به‌شمار می‌روند».

این گزارش در ادامه اضافه کرد «براساس داده‌های اقتصادی کنونی و برنامه زمانی تعیین شده برای محدودیت رفت و آمد و فاصله گذاری اجتماعی و نیز چالش‌های ناشی از کاهش نرخ نفت سه گزینه احتمالی وجود دارد».

این گزارش همچنین گفت «سه محور اصلی و تأثیر گذار بر رشد اقتصادی سعودی عبارتند از: تداوم مقررات فاصله‌گیری اجتماعی، بسته‌های تشویقی و سیاست ریاضتی و قیمت نفت».

شرکت «الخبیر» توضیح داد: «سعودی دارای کمترین آمار مرگ و میر کرونا در جهان است. نرخ مرگ که در جهان به‌طور میانگین ۷٫۰۱ درصد تا چند روز پیش بود در سعودی ۰٫۹۴ درصد است. آمار پایین قربانیان کرونا پارامتر مثبت برای کاهش محدودیت‌ها و فاصله گذاری و از سرگیری محتاطانه فعالیت اقتصادی به‌شمار می‌رود. این مسئله در کاهش پیامدهای شیوع کرونا بر اقتصاد سعودی سهیم است».

گزارش یاد شده تأکید کرد «بسته‌های تشویقی دولت در حمایت از فعالیت‌های شرکت‌ها و موسسات کشور سهیم است. دولت بسته‌های تشویقی به ارزش ۱۷۷ میلیارد ریال (معادل ۶ درصد تولید ناخالص داخلی) ارائه داده‌است. اما در مقابل، سیاست‌های ریاضتی مثل افزایش مالیات بر ارزش افزوده و قطع کمک هزینه معیشتی ظاهراً بر میزان مصرف در سال جاری مؤثر است».

طبق این گزارش، در حالی که رویکرد سعودی برای تنوع بخشی به منابع درآمد موفق بوده نفت همچنان نقش تعیین‌کننده در حمایت از اقتصاد داخلی ایفا می‌کند. نرخ نفت خام برنت به دلیل کاهش تقاضا در جهان کاهش ۶۷٫۸ درصدی داشته که این هم از نتایج شیوع کرونا است.

گزارش «الخبیر» افزود: «به احتمال زیاد نقاضای نفت جهان در سال جاری ضعیف تر از ۲۰۱۹ می‌ماند چرا که کشورهای جهان مقررات فاصله گذاری اجتماعی، محدودیت سفرهای تجاری و فعالیت‌های تجاری را اجرا می‌کنند».

این گزارش در پایان یادآور شد «با توجه به همه پارامترهای یادشده، سه سناریو در ارتباط با تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد سعودی پیش‌بینی می‌شود. بهبودی وضعیت اقتصادی از نوع V پس از عبور از پیک کرونا در اواخر ماه مه و کاهش مقررات فاصله اجتماعی در کشورهای جهان و بازگشت تدریجی نشاط و بهبودی اقتصادی سناریوی خوش‌بینانه پیش رو است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای