وزیر اقتصاد لبنان: نیاز به کمک خارجی داریم

وزیر اقتصاد لبنان: نیاز به کمک خارجی داریم

یکشنبه, 24 مه, 2020 - 00:00
بیروت: الشرق الاوسط

مسئولان لبنان به دشوار بودن شرایط کنونی کشور اعتراف کردند و گفتند کمک کشورهای دوست راهکار خروج از آن است.

پرزیدنت میشل عون در پیام تبریک عید فطر به مردم لبنان گفت «امسال عید را در حالی پشت سر می گذاریم که شرایط لبنان دشوار است. اوضاع به دلیل شیوع پاندومی کرونا در سراسر جهان وخیم تر و فاصله ها بیشتر شده. نگرانی درباره افزایش تعداد مبتلایان افزایش یافته است».

رائول نعمه وزیر اقتصاد لبنان از مرحله کنونی به عنوان دشوار یاد کرد و گفت راهکار خروج از این مرحله دریافت کمک از کشورهای دوست و صندوق بین المللی پول و اجرای توافقنامه هایی است که با این نهاد منعقد کردیم».

 انتقادها از دولت لبنان افزایش یافته است. منتقدان می گویند دولت باید عمل کند.

نعمه در گفتگوی رادیویی افزود کمک صندوق بین المللی پول بستگی به «اجرای سریع اصلاحات از سوی دولت دارد. این اصلاحات هم عامل کمکی برای خروج از بحران است».

 وزیر اقتصاد لبنان با اطمینان بخشی به مردم خاطر نشان کرد «هیچ مالیاتی برای گروه کم درآمد در کوتاه مدت در کار نیست. ما در تلاش هستیم تا از این گروه حمایت و از آسیب بحران اقتصادی بر آنها کم کنیم».

عملکرد دولت در بحران کنونی مورد انتقاد است. ریشار قیومچیان وزیر سابق گفت «خرید وقت وضع مالی و اقتصادی را نجات نمی دهد. راه نجات اجرای فوری اصلاحات است؛ حتی اگر چنانچه گفته می شود بانک لبنان  ۳۰۰ میلیون دلار در بازار تزریق کند این پول گم شده و منجر به ثبات نرخ قیمت دلار در دراز مدت نمی شود. این مبلغ به جای اینکه برای واردات غذا و دارو و سوخت هزینه شود از ذخایر بانک مرکزی کاسته می شود». او افزود «باید با واقعیت آنطور که هست برخورد کرد».

از سوی دیگر رولا الطبش نماینده مجلس گفت «از همان آغاز تشکیل کابینه می دانستیم به اینجا می رسیم».

او افزود «دولت پیش از توافق با گروه های داخلی برنامه ای برای گفتگو با محافل خارجی اعلام کرد».

الطبش در گفتگوی رادیویی این پرسش را مطرح کرد: «اگر جامعه جهانی و کشورهای عربی از لبنان سلب اعتماد کنند چه کسی در لبنان سرمایه گذاری خواهد کرد. لبنان امروز چیزی در بساط ندارد و جامعه جهانی به لبنان اعتماد ندارد. هر روز شاهد حمله به همه کشورهای عربی هستیم».

او خاطر نشان کرد «بخش اعظم پول های «سیدر» در شرایط کنونی از کشورهای عربی تامین می شود».

یاسین جابر نماینده مجلس تاکید کرد «پارلمان برای تسهیل کار دولت تلاش می کند».

جابر در یک گفتگوی تلویزیونی با استقبال از دیدارهای انجام شده در این روزها آنها را مثبت ارزیابی کرد. وگفت: «اجرای مصوبه های مجلس کلید پیروزی است».

نماینده مجلس لبنان خاطر نشان کرد «ما خواهان عمل دولت هستیم».

جابر گفت «لبنان در حالیکه گروه ها اختلاف نظر داشتند با صندوق بین المللی پول رایزنی کرد. این اشتباه بود. هماهنگی برای رویارویی با چالش ها هدف مورد نظر است».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای