خطر وقوع حملات بیوتروریستی پس از کرونا وجود دارد

خطر وقوع حملات بیوتروریستی پس از کرونا وجود دارد

دوشنبه, 25 مه, 2020 - 21:45
مردم در ژاپن برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ماسک می پوشند (فرانس پرس)
برلین: الشرق الاوسط

کارشناسان مسائل امنیتی شورای اروپا نسبت به خطر وقوع حملات بیوتروریستی پس از پایان همه گیری کرونا هشدار دادند.

روزنامه های گروه رسانه ای «فونکه» در آلمان روز دوشنبه (۲۵ مه) به نقل از بیانیه کمیته مبارزه با تروریسم شورای اروپا گفتند «پاندومی کوید ۱۹ نشان داد جوامع مدرن و امروزی چقدر در برابر ویروس ها ضعیف بوده و بیماری های همه گیر قادر به بی ثبات کردن این جوامع هستند».

کارشناسان افزودند «هیچ دلیلی برای این استدلال وجود ندارد که گروه های تروریستی از پاندومی کرونا عبرت می گیرند. همه کشورها در معرض حملات این گروه ها قرار دارند». آنها افزودند‌ «این آسیب سریع بوده و به احتمال زیاد دامنه آن در سطح جهانی خواهد بود».

گفتنی است شورای اروپا که مقر آن در استراسبورگ فرانسه است در حوزه حقوق بشر و اجرای آن فعالیت می کند.

در این بیانیه آمده است تروریست ها عمدا از عوامل بیولوژیکی یا بیماری زا استفاده خواهند کرد. تاثیر حمله های بیولوژیکی «بسیار زیاد» است. پیامدهای زیانبار حمله های بیولوژیکی بر مردم و اقتصاد بسیار بیشتر از حمله های تروریستی «متعارف» هستند.

حمله بیوتروریستی منجر به فلج شدن طولانی جوامع و ایجاد ترس و وحشت و بی اعتمادی می شود. نتایج ناشی از این حملات به جوامعی که در معرض مستقیم آن قرار گرفتند محدود نمی ماند.

کارشناسان خواستار جلوگیری از وقوع حملات بیوتروریستی از طریق هماهنگی و همکاری کشورهای اروپایی شدند.

کمیته مبارزه با تروریسم شورای اروپا از کارشناسان مسائل امنیتی در کشورهای عضو تشکیل شده است.

این کمیته همچنین خواستار آموزش نیرو درباره نحوه مقابله با حملات بیوتروریستی شد.

سازمان اطلاعات داخلی به عنوان هیات فدرال جمهوری آلمان بر اجرای قانون اساسی نظارت می کند.

این سازمان در گفتگو با «فونکه» گفت «هنوز برنامه ریزی یا ایده های جدی یا تصوری درباره وقوع حملات بیوتروریستی در آلمان مطرح نشده است».

سازمان اطلاعات داخلی افزود «وقوع چنین حمله ای بعید به نظر می رسد اما حتی اگر این حمله انجام شود کار گروه «داعش» یا «القاعده» خواهد بود».

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل اوایل آوریل گفت «احتمال حمله بیوتروریستی به شدت در آینده وجود دارد. هدف از وقوع چنین حمله ای ایجاد یک بیماری همه گیر دیگر مثل کرونا است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای