دوره جدید مجلس ایران در سایه نبرد قدرت محافظه کاران افتتاح شد

دوره جدید مجلس ایران در سایه نبرد قدرت محافظه کاران افتتاح شد

نمایندگان جدید: «وکیل‌الدوله نیستیم، معاند الدوله هم نیستیم، بلکه یکپارچه پشت سر رهبریم»
چهارشنبه, 27 مه, 2020 - 16:45
لندن: الشرق الاوسط

در سایه شرایط بحرانی ناشی از کرونا، تحریم‌های بین‌المللی، تقلب و جعل در مدارک تحصیلی و همچنین نبرد قدرت میان محافظه کاران برای تصاحب ریاست، یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران امروز چهارشنبه، ۷ خرداد رسماً کار خود را آغاز کرد و نمایندگان سوگند یاد کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، اما نخستین پیام نمایندگان مجلس، با تأکید بر اینکه «وکیل‌الدوله نیستیم، معاند الدوله هم نیستیم، بلکه یکپارچه پشت سر رهبریم» از صف‌بندی روشن آنها مقابل دولت خبر می‌دهد.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز در جلسه امروز مجلس صحبت کرد و خواستار همکاری دولت و مجلس شد و از نمایندگان مجلس خواست مصالح عمومی را بر مصالح سیاسی- جناحی ترجیح دهند.

نماینده علی خامنه‌ای رهبر ایران پیام تبریک او خطاب به نمایندگان را قرائت کرد که در آن اقتصاد و فرهنگ اولویت اصلی کشور خوانده شده‌است.

خامنه ای اذعان کرده‌است: «در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده مشهود، باید اذعان کنیم که در دههٔ پیشرفت و عدالت، نمرهٔ مطلوبی درباب عدالت به دست نیاورده‌ایم».

او در این پیام همچنین آورده است: «آفت عمده، سرگرم شدن نماینده به حواشی زیان‌بار، یا وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، یا سهل‌انگاری در کار، یا دسته‌بندی‌های احیاناً ناسالم قومی و منطقه‌ای و قبیله‌ای و امثال آن است».

در این میان، مدرک تحصیلی دستکم هشت نماینده مجلس مورد تردید است. این هشت نفر از قرار مدارک تحصیلی دیپلم، لیسانس و فوق‌لیسانس جعل کرده‌اند. شورای نگهبان تا کنون یک مورد از این تخلفات را تأیید کرده‌است.

از سوی دیگر، مجلس فردا برای تعیین هیئت رئیسه جلسه خواهد داشت. به گفته رسانه‌های داخل ایران، رقابت اصلی برای ریاست مجلس اما از قرار میان محمدباقر قالیباف با تابلوی نواصولگرایی و حمیدرضا حاجی‌بابایی نزدیک به جریان احمدی‌نژاد خواهد بود.

مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم پایین‌ترین سطح در تاریخ مجلس شورای اسلامی در چهل سال گذشته بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای