مصر قرارداد استخراج نفت و گاز در دریای سرخ امضا کرد

مصر قرارداد استخراج نفت و گاز در دریای سرخ امضا کرد

وزیر نفت مصر: تولید در جنوب کشور با وجود کرونا ادامه دارد
پنجشنبه, 28 مه, 2020 - 22:30
قاهره: الشرق الاوسط

برای نخستین بار در منطقه راهبردی دریای سرخ، دولت مصر چندین قرارداد استخراج و اکتشاف نفت و گاز با برندگان مزایده جهانی در این منطقه امضا کرد.

وزارت نفت مصر روز چهارشنبه (۲۷ مه) در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست «الشرق الاوسط» رسید اعلام کرد، «اقدامات قانونی در حال تکمیل است و گزارش آن به شورای وزیران ارسال می‌شود. نتایج مثبت مزایده باعث شد تا برنامه جذب بیشتر سرمایه‌گذاری‌های جهانی در بخش نفت با قوت بیشتری اجرا شود».

این بیانیه افزود: «۱۳ توافقنامه در زمینه اکتشاف، ۵ توافقنامه در زمینه توسعه و یک توافقنامه برای اکتشاف و توسعه امضا شده‌است. شرکت نفت "جنوب الوادی" و شرکت ملی نفت مصر 10 توافقنامه نفتی در بخش تولید امضا کردند».

درآمد سرشار پروژه نفتی مشترک در دریای سرخ در چند ماه گذشته از آغاز این پروژه تاکنون بی‌سابقه بوده‌است.

به گفته این بیانیه رایزنی و گفتگو با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی انجام شده‌است. اکتشاف نفت و گاز در دریای سرخ مورد توجه شرکت‌های جهانی است. چند جلسه و نشست با مدیران شرکت‌ها از طریق ویدیو کنفرانس برای گفتگو دربارهٔ فرصت‌های در دسترس برگزار شد.

طارق الملا وزیر نفت مصر در این رابطه گفت: با وجود مشکلات ناشی از بحران ویروس کرونا عملیات اکتشاف و تولید نفت در جنوب مصر با توجه به برنامه تعیین شده ادامه دارد.

او افزود: شرکت‌های نفت در منطقه در حال اجرای برنامه‌های خود هستند و همه اقدامات و توصیه‌های بهداشتی را در همه مراحل اکتشاف و تولید رعایت می‌کنند.

الملا اضافه کرد: وزارت نفت در حال انجام همه پروژه‌های نفتی در این منطقه است تا جنوب مصر در مسیر سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف و استخراج نفت و گاز و تأمین نیازمندی‌های استان‌های صعید (مصر علیا) قرار بگیرد. تلاش‌هایی برای لوله‌کشی گاز خانگی در این منطقه انجام می‌شود.

این بیانیه افزود: «شرکت نفت جنوب الوادی مصر موفق به افزایش میانگین تولید در بخش‌هایی شد که امتیاز استخراج و تولید در آنها را دارد. تولید کلی در سال مالی جاری تا آخر مارس از ۷ میلیون بشکه عبور کرد. میانگین تولید روزانه به ۲۳ هزار بشکه نفت خام رسید. تولبد بوتان در مدت زمان مشابه به ۳ هزار و ۲۴۴ تن رسید. یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تولید شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای