پیش‌بینی داوود اغلو: حزب اردوغان به‌زودی از صحنه ناپدید می‌شود

پیش‌بینی داوود اغلو: حزب اردوغان به‌زودی از صحنه ناپدید می‌شود

جمعه, 29 مه, 2020 - 16:15
آنکارا: سعید عبدالرزاق

احمد داود اغلو نخست‌وزیر و وزریر خارجه اسبق ترکیه و رئیس حزب معارض «آینده» گفت که حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان در آینده نزدیک دیگر وجود نخواهد داشت و ترکیه اعتبار بین‌المللی خود را از دست داده‌است.

این رقیب فعلی اردوغان، در مصاحبه‌ای گفت که دیگر چیزی از حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) نمانده و این حزب به زودی فروخواهد پاشید.

او در گفت‌وگو با یک تلویزیون محلی در ترکیه حملات شدیدی علیه اردوغان کرد و گفت که حزب عدالت و توسعه دیگر محبوبیت خود را از دست داده و به سمت استبداد و سرکوب آزادی و عدالت کشیده شده‌است.

داوود اغلو همچنین تأکید کرد که ترکیه اعتبار بین‌المللی خود را از دست داده‌است و در آینده نزدیک، چیزی به نام حزب عدالت و توسعه وجود نخواهد داشت.

نخست‌وزیر اسبق ترکیه افزود: «ترکیه از مشکلات متعددی در زمینه آزادی رنج می‌برد، شبه نظامیان و باندهای مافیایی از زندان‌ها آزاد شده و روزنامه‌نگاران داخل آن مانده‌اند و میانگین فقر افزایش یافته‌است».

اشاره داوود اغلو به فرمان عفو اردوغان برای آزادی زندانیان در آوریل گذشته در پی شیوع ویروس کرونا است که در آن روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی مشمول این عفو قرار نگرفتند.

رئیس حزب «آینده» ترکیه در خصوص چرایی تأسیس این حزب نیز گفت که طبق برآوردهای وی و همراهانش حزب عدالت و توسعه به ریاست اردوغان دیگر نمی‌تواند دست به تشکیل دولت بزند و نظام ریاستی بر حسب معیارهای دموکراسی، ضعیف عمل می‌کند و این سیستم حکومتی نهایتاً به دیکتاتوری منجر خواهد شد.

داوود اغلو در خصوص اوضاع داخلی حزب عدالت و توسعه گفت که اعضای این حزب به یکدیگر اعتماد ندارند و به خصوص در شورای اجرایی این شرایط حاکم است.

 احمد داوود اغلو بهمن سال گذشته اعلام کرد که می‌خواهد در انتخابات ریاست جمهوری آتی ترکیه شرکت کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای