تهران روایت رسمی خود دربارهٔ جانباختگان اعتراضات بنزین را تقویت کرد

تهران روایت رسمی خود دربارهٔ جانباختگان اعتراضات بنزین را تقویت کرد

۲۳۰ کشته و دو هزار مجروح از جمله تعدادی نیروهای امنیتی
دوشنبه, 1 ژوئن, 2020 - 21:45
لندن - تهران: الشرق الاوسط

پس از گذشت نزدیک به هفت‌ماه از اعتراضات سراسری در ایران در واکنش به افزایش ۳۰۰ درصدی نرخ بنزین آبان سال گذشته، ایران سکوت خود را دربارهٔ تعداد قربانیان و زخمی‌های آن حوادث را شکست و محتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی در دوره دهم مجلس، تعداد کشته‌شدگان را ۲۳۰ نفر و مجروحان را دو هزار نفر اعلام کرده‌است.

ذوالنوری در حاشیه جلسه اجتماعی انتظامی ستاد مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران رسانه‌های داخلی گفت که «حوادث آبان ماه ۲۳۰ کشته از جمله ۶ نفر از مأموران و ۲ هزار مجروح از معترضان و ۵ هزار مجروح از کسانی که برای تأمین نظم و امنیت کمک می‌کردند، داشته‌است».

ذوالنوری نماینده قم در مجلس یازدهم که برای فتح مجدد کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس رقابت می‌کند، گفت که «نیروهای امنیتی نیروی خود را صرف دفاع گذاشته بودند نه تهاجم».

ذوالنوری دربارهٔ آمار خسارات به مراکز نظامی هم گفته که «۹۳۰ مرکز نظامی و انتظامی از جمله کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها در این حوادث مورد تعرض قرار گرفت».

او هم‌چنین گفته‌است: «در این حوادث ۴۹۷ مرکز دولتی و بخش خصوصی مورد خسارت جدی قرار گرفت، ۴۲۲ خودروی مردم آسیب جدی دید و سوخت، ۲۳۰ خودروی دولتی و عمومی دچار آسیب شد و به ۵۶۹ خودرو و موتور نیروهای امنیتی و انتظامی آسیب وارد شد».

ذوالنوری از تخریب یا به آتش کشیده شدن ۹۹۱ بانک و ۱۲۳ مرکز سوخت خبر داده‌است.

ایران تاکنون باوجود انتقادهای بین‌المللی و فشارهای افکار عمومی در ایران، هیچ آماری از آن اعتراضات اعلام نکرده بود، با این حال، دستگاه‌های رسمی پیکان انتقاد را به سمت سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌ها هدایت کردند و ابعاد ناشناخته اعتراضات را برجسته کردند، همچنین مقامات ایران برای به عنوان بخشی از کمپین راه اندازی شده برای مهار گسترش اعتراضات، یک هفته سرویس اینترنت را قطع کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران، اولین کسی بود که شنبه شب دربارهٔ اعتراضاتی که شاهد مداخله خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ایران بود و روایت رسمی نظام دربارهٔ قربانیان و خسارت دارایی‌های دولتی و غیردولتی سخنانی ارائه کرد.

رحمانی فضلی در مصاحبه با برنامه «نگاه یک» گفته بود «همین روزها» تعداد کشته‌شدگان آبان اعلام می‌شود.

او به‌طور ضمنی کشته‌شدن دست‌کم ۲۲۵ نفر از مردم معترض در جریان این اعتراضات را تأیید کرد و گفت: «حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر، شامل ۲۰ درصد کشته‌شدگان، را شهید اعلام کردیم چون اصلاً بی‌گناه و با اسلحه غیر سازمانی کشته شدند که این سلاح را نیروی انتظامی ندارد».

وزیر کشور ایران همچنین اظهار کرد که «در آبان ۹۸ تمام رسانه‌های آمریکا و مخالف ایران قصد سوری سازی ایران را داشتند».

او ضمن دفاع از قطعی اینترنت در اعتراضات سراسری در ایران که در اهواز آغاز شد و به زودی به شهرهای بزرگ و کوچک ایران سرایت کرد، گفت: «از طریق اینترنت به مردم آموزش نظامی داده می‌شد و وزارت کشور ناگزیر از قطع اینترنت بود».

وی افزود «آنها قصد داشتند در ایران جنگ داخلی راه بیندازند و از ماه‌ها قبل آموزش نظامی را شروع کرده بودند».

دو هفته پیش، وزارت خزانه‌داری آمریکا عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران، حسین اشتری‌فرد فرمانده نیروی انتظامی و شماری از مسئولان ارشد ناجا را به علت نقض حقوق بشر سرکوب خشن تظاهرات صلح‌آمیز و دستور شلیک به معترضان در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داد.

پس از آنکه حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران از تاریخ اعمال افزایش قیمت بنزین شانه خالی کرد و وزیر خود را مسئول این تصمیم دانست، در دسامبر گذشته تعدادی از نمایندگان ایران، از دخالت علی خامنه‌ای رهبر ایران برای توقف روند استیضاح وزیر کشور به دلیل مدیریت برخورد با اعتراض‌های آبان خبر داده بودند.

علی مطهری نماینده تهران در مجلس در جلسه علنی سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت مجلس به رویدادهای آبان‌ماه ۱۳۹۸ اشاره کرد و گفت: «وزیر کشور مقصر اصلی در حوادث آبان‌ماه بود طرح استیضاح او به دلیل مصلحت‌سنجی‌ها و تأثیرپذیری از خارج مجلس به جریان نیفتاده است».

خبرگزاری رویترز دوم دی ماه در گزارشی به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز که پیش تر جزییات کشته‌شدن دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در اعتراضات آبان و به دست نیروهای امنیتی ایران و مفقود شدن بسیاری از معترضان، را منتشر کرده بود، ماه گذشته از سازمان ملل خواستار تحقیق دربارهٔ کشته‌ها شده بود.

محمد خاتمی رئیس‌جمهور اسبق ایران نیز ۲۰ اردیبهشت ماه دربارهٔ «میل جامعه به خشونت» برای «رهایی از ناامیدی» و همچنین تولید «سیکل خشونت متقابل مردم و حکومت» هشدار داد. او از حاکمیت و دولت خواسته بود تا به اشتباه خود اعتراف کنند و از آن برگردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای