فرانسه مجدداً خواستار آزادی فریبا عادلخواه توسط ایران شد

فرانسه مجدداً خواستار آزادی فریبا عادلخواه توسط ایران شد

جمعه, 5 ژوئن, 2020 - 13:45
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه (رویترز)
پاریس: الشرق الاوسط

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در اولین سالگرد بازداشت فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی - فرانسوی در تهران، از مقام‌های ایران خواست تا فوراً او را آزاد کنند. شیرین عبادی نیز عادلخواه را «گروگان» حکومت ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس‌جمهوری فرانسه روز جمعه ۱۶ خرداد در صفحهٔ توئیتری خود نوشت: «یک سال پیش فریبا عادلخواه به طور خودسرانه در ایران دستگیر شد».

رئیس‌جمهوری فرانسه زندانی بودن عادلخواه را غیرقابل قبول توصیف کرده و گفته‌است: «پیام من به مقامات ایران این است که عدالت اقتضاء می‌کند که هموطن ما را فوراً آزاد کنید».

در همین راستا، شیرین عبادی حقوقدان و برندهٔ نوبل صلح، نیز با انتشار ویدیویی به همین مناسبت گفت: «فریبا عادلخواه گروگان حکومت ایران است، فریبا عادلخواه هیچ جرمی مرتکب نشده‌است».

به گفتهٔ عبادی، «مقامات ایران، افراد دوتابعیتی را برای انجام معاملات سیاسی به گروگان می‌گیرد».

فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی‌فرانسوی و پژوهشگر مرکز مطالعات علوم سیاسی پاریس، خرداد ۹۸ هنگام سفر به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شد.

فریبا عادلخواه در شانزدهم ماه مه گذشته به اتهام تبانی و اقدام علیه امنیت ملی ایران توسط دادگاه انقلاب تهران به پنج سال زندان محکوم شد و هم‌اکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

وی به همراه رولان مارشال یک پژوهشگر دیگر فرانسوی بازداشت شد. رولان مارشال در تبادل با یک زندانی ایرانی که به گفته فرانسوی‌ها تحریم‌ها را دور زده بود، آزاد شد و به فرانسه بازگشت.

دولت فرانسه محاکمهٔ فریبا عادلخواه را اقدامی سیاسی از جانب تهران می‌داند که بر مناسبات دو کشور سنگینی می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای