ارزیابی مثبت اروپا از اقدامات خلیجی برای تضمین امنیت غذایی

ارزیابی مثبت اروپا از اقدامات خلیجی برای تضمین امنیت غذایی

دوشنبه, 8 ژوئن, 2020 - 16:45
الدمام: الشرق الاوسط

به گفته کارشناسان حاضر در یکی از سمینارهای اتحادیه اروپا اقدامات کشورهای شورای همکاری خلیج در راستای تضمین امنیت غذایی کارسازتر از بقیه مناطق است.

کارشناسان افزودند کشورهای خلیج به سرعت و درست پیش از شیوع کرونا تدابیر مورد نظر را اتخاذ کردند. آنها معتقدند پاندومی کرونا باعث شد کشورهای عضو شورای همکاری برای تضمین دسترسی به کالاهای اساسی زود دست به کار شوند.

کارشناسان اتحادیه اروپا بر این باورند اقدامات ویژه ای که در کشورهای شورای همکاری برای تضمین امنیت غذایی انجام شد الگوی درستی در رابطه با انبار و دسترسی به مواد غذایی وارداتی به شمار می رود.

شرکت کنندگان بر لزوم تجارت آزاد و توجه به مقررات بهداشتی بین المللی و افزایش همکاری صنعتی برای رویارویی با مشکلات و ایجاد نظام پایدار غذایی در جهان تاکید کردند.

نشست مجازی اتحادیه اروپا، «دوران پس از کوید ۱۹: بازنگری در امنیت غذایی در آینده» با موضوع اصلی پیامدهای ویروس کوید ۱۹ بر تقاضا و شرکت های حوزه صنایع غذایی در کشورهای شورای همکاری و نقش اتحادیه اروپا برای تضمین دسترسی منطقه به محصولات کشاورزی امن و مرغوب برگزار شد.

طبق داده های موسسه یورومانیتور اینترنشنال کشورهای شورای همکاری از لحاظ در دسترس بودن محصولات غذایی عملکرد خوبی داشتند.

مونیک ناوال تحلیلگر این موسسه گفت «کشورها پس از پاسخ اولیه پا به پای فروشگاه های اصلی خرده فروشی در منطقه در راستای تامین یکساله نیازمندی انبارها به مدت یکسال تلاش کرده و مانع بروز مشکلات لجستیکی شدند. دولت های خلیجی در این راستا اقداماتی مثل کاهش مالیات گمرک و راهکارهای دیجیتالی برای به روز کردن اوراق و اسنادی مثل فاکتورهای باربری در نظر گرفتند».

نیازمندی کشورهای شورای همکاری در حوزه کشاورزی در دوره پیک کرونا از اتحادیه اروپا تامین شد. صادرات کشاورزی اروپا به این منطقه در سه ماه نخست ۲۰۲۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۵ درصد رشد داشت.

از سوی دیگر، تاینا ساتری مشاور تجارت هیات اتحادیه اروپا در امارات گفت «هماهنگی و همکاری خوب بین نهادهای اتحادیه اروپا و کشورهای شورای همکاری و همچنین توانایی اتحادیه اروپا برای ایجاد یک زنجیره نرم صادرات باعث شد کالاها و محصولات مرغوب و امن در دسترس مردم قرار بگیرند».

او افزود «اتحادیه اروپا با توجه به دسترسی به انبار محصولات غذایی ۲۷ کشور عضو می تواند با افزایش تقاضای محصولات تازه کنار بیاید و آنها را تامین کند».

میگوئل پودانو مدیر اجرایی تجاری گروه خرده فروشی ماجد الفطیم گفت «اعتبار در شرکت های خرده فروشی اهمیت فراوانی دارد. کشور مبدا و امکان پیگیری از جمله پارامترهای موثر در تصمیم گیری مصرف کنندگان هستند».

او افزود «در خصوص محصولات وارداتی از اروپا باید تداوم سیستماتیک واردات را حفظ کرد و روی نقاط قوت محصولات غذایی مثل کیفیت دست گذاشت».

او خاطر نشان کرد «طبق آمارهای این موسسه مردم به دنبال این هستند که بدانند محصولات غذایی از کجا وارد و چگونه تولید شده اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای