آغاز اجرای تحریم‌های آمریکا علیه بخش حمل و نقل دریایی ایران

آغاز اجرای تحریم‌های آمریکا علیه بخش حمل و نقل دریایی ایران

سه شنبه, 9 ژوئن, 2020 - 01:00
واشنگتن: الشرق الاوسط

 ایالات متحده آمریکا دوشنبه ۱۹ خرداد ماه، تحریم‌های جدیدی علیه دو شرکت اصلی حمل و نقل دریایی ایران به اتهام ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران اعمال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات دولت آمریکا اعلام کردند، تحریم شرکت «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» و شرکت وابسته به آن در شانگهای در چین به نام «ای-سِیل» (E-Sail) که شش ماه پیش اعلام شده بود، از امروز به اجرا درمی‌آید.

طبق اعلام مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: «اجرای این تحریم‌ها به مدت شش ماه به تعویق افتاده‌است تا صادرکنندگان اقلام بشردوستانه به ایران بتوانند وسایل حمل و نقل جایگزین پیدا کنند».

وی افزود: «اکنون این تأخیر سخاوتمندانه به پایان رسیده‌است و سازمان‌های تجاری یا دریایی که مایل به معامله با ایران هستند باید کشتی یا وسایل حمل و نقل دیگری پیدا کنند».

طبق اعلام وزیر خارجه آمریکا، این تحریم‌ها به دلیل نقش کشتیرانی ایران در برنامه موشکی بالستیک و همچنین انتقال تجهیزات حساس در برنامه تولید سلاح‌های کشتار جمعی وضع شده و اجرا می‌شود.

پمپئو تأکید کرد که «هرکسی که با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یا با زیرمجموعه آن شرکت کشتیرانی «ای-سِیل»، تجارت کند، به خاطر حمایت از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در گسترش تسلیحات، در معرض خطر تحریم شدن قرار دارد.

این اعلام تحریم‌ها در راستای فشار حداکثری آمریکا به منظور تغییر رفتار شرورانه ایران صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای