طرح کنگره آمریکا برای تحریم‌های بی‌سابقه علیه ایران و متحدانش

طرح کنگره آمریکا برای تحریم‌های بی‌سابقه علیه ایران و متحدانش

توقف کامل کمک‌های نظامی آمریکا به لبنان و جلوگیری از کمک صندوق بین‌المللی برای نجات اقتصاد آن بخشی از این بسته تحریمی است
چهارشنبه, 10 ژوئن, 2020 - 05:30
AP
واشنگتن: رنا الابتر

اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا برای محکومیت فعالیت‌های تهران و گروه‌های نیابتی آن در منطقه، در حال تدوین و تهیه مجموعه ای از تحریم‌های شدید با هدف فلج کردن رژیم ایران و بازوهای منطقه ای آن است.

بر اساس طرح پیشنهادی جدید که نسخه ای از آن به دست روزنامه «الشرق الاوسط» رسیده، هدف از این بسته تحریمی زمین گیر کردن کمک‌های تهران به تروریسم و به ورشکستگی کشاندن رژیم از طریق قطع کمک‌های نقدی است.

مایک جانسون سناتور و رئیس کمیته حزب جمهوری‌خواه در این باره توییت کرد: «این تحریم‌ها شامل شدیدترین مجازات‌هایی است که کنگره تاکنون دربارهٔ ایران پیشنهاد کرده‌است».

وی افزود: «ایران همیشه مرتکب نقض حقوق بشر شده‌است، اقلیت‌ها را تحت فشار و پیگرد قرار داده، از تروریسم حمایت کرده و جهان را بی‌ثبات کرده‌است».

 طرح استراتژی کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان موسوم به «تقویت آمریکا و مقابله با تهدیدهای جهانی» بیش از ۱۵۰ اقدام جدید را شامل می‌شود.

بر اساس این گزارش، کمیته مطالعاتی جمهوری خواهان از کنگره می‌خواهد معافیت تحریم‌هایی که موجب توجیه برنامه هسته‌ای ایران شده‌است را لغو کند.

به گفته نمایندگان، این تحریم‌ها قرار است قراردادهای میان بغداد و تهران در خصوص برق را که ایران از طریق آن به ۸۰۰ میلیون دلار از جانب عراق می‌رسد، لغو کند.

این نمایندگان نگرانند که ایران از طریق این قراردادها نفوذ و جایگاه خود را در اقتصاد و دولت عراق افزایش دهد.

طبق برنامه جدید نمایندگان حزب جمهوری‌خواه، دولت بدون گرفتن موافقت مجلس نمایندگان یا کنگره می‌تواند از لغو تحریم‌ها جلوگیری کند.

جانسون در این ارتباط گفت «جمهوریخواهان نگران آن هستند که باید در زمینه تحریم‌های ایران هماهنگی و سیاست ثابت وجود داشته باشد، زیرا معافیت‌های تحریمی استراتژی کارزار حداکثری را موردنظر ترامپ را کم رنگ می‌کند».

علاوه بر این، سناتورهای جمهوری‌خواه پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در اکتبر را از عوامل دیگر در تهیه و تدوین این طرح قلمداد کردند. جمهوریخواهان و متحدان آنها در دولت آمریکا بهترین راه برای جلوگیری از فروش تسلیحات روسیه و چین به تهران را بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی می‌دانند.

طبق طرح پیشنهادی جدید، دولت ایالات متحده این اختیار را پیدا می‌کند که از نفوذش در شورای امنیت سازمان ملل استفاده کند و مطمئن شود که تحریم‌های بین‌المللی دوباره اعمال خواهند شد.

بنا بر طرح جدید، اگر تحریم‌های تسلیحاتی علیه رژیم ایران تمدید نشود کنگره می‌تواند نقش عمده‌ای در طراحی تحریم‌های جدید در زمینه فروش تسلیحات به تهران ایفا کند.

بخشی از این طرح در مورد تحریم علی خامنه‌ای رهبر ایران است، همچنین شامل تحریم صنایع پتروشیمی و اتومبیل‌سازی و بخش‌های مالی می‌شود.


- عراق


 این بسته همچنین در اقدامی بی‌سابقه، پیشنهاد تحریم هر گروه شبه‌نظامی عراقی که در حمله چند ماه پیش به سفارت آمریکا در بغداد نقش داشت. این طرح خواستار گنجاندن این گروه‌ها مانند سازمان بدر، تیپ‌های امام علی، تیپ‌های الخراسانی، تیپ‌های سیدشهدا، گردان ابوالفضل العباس، جنبش انصارالله الاوفیاء، جنبش سربازان امام و تیپ‌های عاشورا در لیست سازمان‌های تروریستی است.

متن این بند حاکی از موارد زیر است: «سازمان بدر به رهبری العامری، همچنان وزارت کشور و جناح‌های پلیس عراق را کنترل می‌کند که به نوبه خود کمک‌های آمریکایی را در زمینه مبارزه با (داعش) دریافت می‌کنند».


- لبنان


بخشی از طرح یادشده نیز با ادبیات تندی به موضوع کمک به لبنان پرداخته‌است. در این طرح پیشنهاد شده همه کمک‌ها به لبنان قطع و از کمک مالی صندوق بین‌المللی پول جلوگیری شود.

این نمایندگان تأکید کرد: هیچ دلیل قانع کننده ای برای ادامه کمک به لبنان پس از تسلط حزب‌الله لبنان بر کشور وجود ندارد.

جانسون در این باره گفت: هدف از ارائه پول مالیات‌دهندگان آمریکایی مقابله با حزب‌الله است، ممکن است این در گذشته درست بوده باشد اما اکنون دیگر درست نیست زیرا مبالغ به صورتی خرج می‌شود که مغایر اهداف ما در منطقه است».

این طرح می‌کوشد تا هرگونه کمک مالی از صندوق بین‌المللی پول برای نجات لبنان از وخامت اوضاع اقتصادی را مسدود کند.

در متن این بند آمده‌است: «با توجه به کنترل لبنان توسط حزب‌الله، ما معتقدیم که کنگره باید قانونی را تصویب کند که مانع استفاده از وجوه مالیات دهندگان آمریکایی شود که برای صندوق بین‌المللی پول به منظور نجات وضعیت اقتصادی این کشور اختصاص داده شده‌است. هرگونه کمک این چنینی می‌تواند پاداشی برای (حزب‌الله) باشد، در زمانی که معترضین در لبنان خواستار پایان دادن به فساد و ایستادگی در برابر حکومت (حزب‌الله) هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای