شبکه‌های خارجی ایران روی موج تعطیلی

شبکه‌های خارجی ایران روی موج تعطیلی

چهارشنبه, 10 ژوئن, 2020 - 08:15
لندن: الشرق الاوسط

پس از قطع سه شبکه بین‌المللی حکومت ایران به سبب عدم پرداخت بدهی در ماه گذشته، مسئولان صداوسیمای ایران نسبت به احتمال حذف چهار شبکه دیگر شامل پرس تی‌وی، العالم، آی فیلم انگلیسی و عربی از روی ماهواره ابراز نگرانی کردند.

پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما در مصاحبه با خبرگزاری امنیتی فارس گفته‌است: «ما مشکل قطعی را در مورد بقیه شبکه‌هایمان هم داریم و طی روزها و هفته‌های آینده شبکه‌های مهم ما مثل پرس تی وی، العالم، آی فیلم انگلیسی و عربی نیز از روی ماهواره حذف خواهند شد».

او همچنین گفت که در پنج ماه گذشته، باوجود پیگیری‌های بسیار جدی سازمان صداوسیما برای دریافت سهمیه ارزی خود، حتی یک دلار هم از سوی دولت به صداوسیما داده نشده‌است.

اخیر سه شبکه بین‌المللی حکومت ایران همچون شبکه الکوثر به زبان عربی، شبکه سحر به زبان اردو و رادیو دری در افغانستان به سبب عدم پرداخت بدهی قطع شدند.

حکومت ایران میلیاردها دلار را صرف توسعه شبکه‌های برون‌مرزی با هدف تبلیغات مذهبی و صدور انقلاب اسلامی کرده‌است و اکنون ۱۵ شبکه در این زمینه فعالیت دارند.

طبق گزارش‌های رسمی، پیش از این، بیش از ۲۰۰ خبرنگار در شبکه‌های برون مرزی سیما فعالیت می‌کردند که به دلیل کمبود بودجه و مشکلات ارزی، تعداد آنها به زیر ۵۰ نفر رسیده‌است.

خبرگزاری مهر در این زمینه گزارش داده بود که بودجه این نهاد که مستقیماً زیر نظر علی خامنه ای رهبر ایران فعالیت می‌کند، در طول ۶ سال گذشته به تدریج کمتر شده و به یک سوم رسیده‌است.

برخی از نمایندگان تندروی مجلس ایران «سیاسی کاری و گروکشی دولت روحانی و نبود همکاری در تأمین منابع مالی» را از عوامل حذف شبکه‌های ایرانی از ماهواره‌ها می‌دانند.

سایت بولتن نیوز وابسته به سپاه پاسداران، قطع ماهواره ای برنامه‌های الکوثر را نشانگر «نبود مدیریت استراتژیک کشور» دانست.

در مقابل دولتی‌ها می‌گویند این شبکه‌ها ضریب نفوذ خود را از دست داده‌اند و سازمان صداوسیما با نهادهای نظارتی در زمینه بررسی هزینه کرد بودجه‌های ارزی تخصیص یافته در سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ همکاری نمی‌کند.

در بودجه سال ۱۳۹۹ سهم صدا و سیما اندکی نسبت به سال قبل کاهش یافته و از ۱۸۴۲ میلیارد تومان به ۱۷۴۵ میلیارد تومان رسیده‌است. از این میان ۲۷۰ میلیارد تومان به گسترش فعالیت رسانه‌های برون مرزی اختصاص دارد.

اخیراً شرکت گوگل حساب‌های دو شبکه برون‌مرزی صدا و سیما یعنی شبکه انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی و شبکه اسپانیایی‌زبان هیسپان تی‌وی در جی‌میل و یوتیوب را بسته بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای