تلاش روسیه و چین برای محافظت از ایران در برابر تهدیدات تحریمی آمریکا

تلاش روسیه و چین برای محافظت از ایران در برابر تهدیدات تحریمی آمریکا

چهارشنبه, 10 ژوئن, 2020 - 21:45
نیویورک: الشرق الاوسط

روسیه و چین در شورای امنیت اقدامات خود را برای مقابله با تلاش‌های واشنگتن مبنی بر بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شروع کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و وانگ یی دیپلمات ارشد چینی، دو نامه در این باره به اعضای ۱۵ نفره شورای امنیت و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ارسال کردند. این در حالی است که ایالات متحده، ایران را به فعال کردن و برگرداندن سریع همه تحریم‌های شورای امنیت قبل از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تهدیده کرده‌است.

 لاوروف، در نامه خود اقدام آمریکا را «مسخره و غیرمسئولانه» خواند و انجام چنین کاری را «کاملاً غیرقابل پذیرش» دانست.

واشنگتن تهدید کرده‌است که چنانچه شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را که در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید تمدید نکند، برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران وارد عمل خواهد شد.

کلی کرفت سفیر آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد که به‌زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای در این موضوع را در میان اعضا توزیع خواهد کرد.

طبق این گزارش، در صورتی که چین و روسیه دو عضو دائم و دارای حق وتو شورای امنیت، با پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کنند، آنگاه ایالات متحده می‌بایست مسیر خود برای بازگشت این تحریم را در پی بگیرد.

وانگ یی وزیر خارجه چین، نیز در نامه‌ای دیگر نوشته‌است: «آمریکا بعد از خروج از برجام دیگر عضوی از آن به‌شمار نمی‌آید و هیچ حقی ندارد که از شورای امنیت بخواهد تحریم‌های ایران را برگرداند».

لاوروف در نامه خود به یک نظر دیوان بین‌المللی دادگستری در سال ۱۹۷۱ استناد کرده که در آن تأکید شده بود «چنانچه یک طرف توافق وظایف خود را نفی کند یا آن را انجام ندهد، نمی‌تواند همچنان از حق خود در چارچوب آن توافق استفاده کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای