تلاش ترکیه برای دورنگهداشتن مصر از نقش آفرینی در لیبی

تلاش ترکیه برای دورنگهداشتن مصر از نقش آفرینی در لیبی

۸۰ تن از نیروهای الوفاق در سرت کشته شدند.. کشف «گورهای دسته‌جمعی» در ترهونه
شنبه, 13 ژوئن, 2020 - 00:45
آنکارا: سعید عبدالرازق - قاهره: خالد محمود و جمال جوهر

ترکیه روز گذشته ضمن اعلام پشتیبانی از آتش‌بس سازمان ملل در صورت مطرح شدن، تلاش‌های خود برای دورنگهداشتن «نقش مصر» در حل بحران در لیبی را مجدداً علنی کرد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه تلویزیونی، ابتکارعمل مصر برای آتش‌بس در لیبی مرده به دنیا آمده‌است و حقیقی و صادقانه نیست. او گفت که ابتکارعمل سازمان ملل برای آتش‌بس می‌تواند عملی باشد. اوغلو گفت که آمریکا باید در زمینه رسیدن به آتش‌بس در لیبی و همچنین گفت‌وگوهای سیاسی نقش فعال‌تری داشته باشد.

در این میان، ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر از حملات هوایی علیه ۴ نقطه محل استقرار شبه نظامیان و مزدوران ترکیه در شرق مصراته در غرب کشور خبرداد و گفت: همچنین روز گذشته این نیروها ضربه هوایی محکمی علیه مزدوران در منطقه السداده انجام دادند و منجر به اصابت این نیروها شده‌است.

خالد المحجوب رئیس بخش ارشاد معنوی ارتش ملی لیبی در این باره گفت: خسارت‌های واردشده به نیروهای الوفاق که از متشکل از نظامیان ترک، مزدوران طرفدار ترکیه و گروهک‌های ترویستی است، بیش از ۸۰ کشته برآورد می‌شود.

او همچنین از مهار نفوذ نیروهای الوفاق به سرت در شرق این کشور خبرداد.

از سوی دیگر، مقامات طرابلس از کشف گورهای دسته‌جمعی در شهر ترهونه و برخی از روستاهای اطراف آن در دو روز گذشته خبر دادند.

در حالی که فتحی باشاغا وزیر کشور در دولت الوفاق تعداد دقیق این گورها را اعلام نکرده‌است اما شاهدان عینی از خارج کردن اجساد از دست کم هفت گور دسته جمعی خبر دادند.

انتشار تصاویر مربوط به این گورها موجب تجمع صدها خانواده لیبیایی در مقابل مرکز پزشکی در طرابلس در فضایی اندوهناک شده‌است.

دولت الوفاق شبه نظامیان موسوم به «الکانی» که پیش از این کنترل این شهر را در اختیار داشتند را مسئول این اقدام می‌داند.

به گزارش امروز تارنمای شبکه سی ان ان، این گورها در چند روز اخیر کشف شده و بیشتر آنها در شهر آزاد شده طرحونه قرار دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای